Start Aktualności Potrzebują certyfikowanego portalu, czy wystarczy im dr Google?

Potrzebują certyfikowanego portalu, czy wystarczy im dr Google?

WPR

DLA PACJENTÓW | 21 lutego 2019

Fot.: WPR

Według Eurosta w 2017 r. 40 proc. Polaków w sieci szukało informacji o chorobach...

Skoro internet jest tym czym jest, a to oznacza, że życie bez niego miałoby charakter ograniczony, to i pacjentowi należy się jakieś nowoczesne narzędzie. Aż 89 proc. respondentów badania ankietowego przeprowadzonego wśród osób dzwoniących na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta uważa, że powinien powstać ogólnopolski portal będący źródłem wiedzy o systemie ochrony zdrowia.

– Pacjenci z trudem poruszają się w chaosie informacji i nie są w stanie stwierdzić, które z nich są rzetelne – podkreśla Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci.

Powszechnie wiadomo, że największe wzięcie wśród lekarzy ma dr Google. W necie, na stronach poświęconej szeroko rozumianej medycynie, nie ma pewności, czy informacje tam zawarte są wiarygodne i czy opierają się o najnowszą wiedzę medyczną. Chodzi więc o to, by to – w miarę – możliwości zmienić. A najlepiej to uczynić, gdy w jednym miejscu zbierze się certyfikowaną wiedzę.

– Portal gromadzący wiedzę dla pacjentów byłby niezwykle przydatny nawet w codziennej praktyce lekarskiej, gdy na dokładniejsze wyjaśnienia podczas wizyty nie ma czasu. Na przykład chętnie wraz z receptą przekazałabym pacjentowi z astmą informację, że ma obejrzeć w portalu filmik instruktażowy o prawidłowym stosowaniu inhalatora, bo od tego zależy skuteczność leczenia. Matce wskazałabym zakładkę, w której dowie się jak karmić dziecko w zależności od wieku, czy jak postępować, gdy pojawi się gorączka – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Nad takim portalem (rzetelnej) wiedzy (medycznej) pracują, w oparciu o doświadczenia międzynarodowe i także rozpoznane potrzeby środowisk pacjentów, w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny. Przy przygotowywaniu zawartości portalu mają być wykorzystanie dotychczasowe bazy wiedzy (np. towarzystw naukowych, instytucji takich jak MZ, NFZ, GIS, RPP) oraz włączeni eksperci medyczni, którzy przygotowaliby kolejne treści niezbędne dla pacjenta. Jak informuje portal rynekzdrowia.pl wypracowany model ma być przedstawiony Ministerstwu Zdrowia i stać się przedmiotem dyskusji.

 

Czytaj: Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 czerwca 2022

Podziękowanie dla Anny Warchoł

10 czerwca 2022

Podziękowania od przedszkolaków

7 czerwca 2022

Podziękowanie od licealistów

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 3

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 2

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 1

7 czerwca 2022