Start Aktualności Dr Google, czyli gdy wyszukiwarka zastępuje wizytę u lekarza

Dr Google, czyli gdy wyszukiwarka zastępuje wizytę u lekarza

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 17 grudnia 2018

Fot.: WPR

Dr Google pacjentów nie będzie ubywało....

Takie czasy, że nie zawsze pacjenci wierzą w diagnozy lekarzy. A nawet, jeśli mają do nich zaufanie, to na tzw. wszelki wypadek radzą się lekarza mającego wszystkie specjalizacje: wyszukiwarki Google.

Google podsumował kończący się rok zestawiając frazy najczęściej zadawane. Wyszukiwania w internecie są najlepszym przykładem tego jak dane wydarzenia w roku wpłynęły na internetowe społeczeństwo. Jednymi z najczęściej zadawanych fraz w Polsce było m.in. RODO, obok niego niepodległość oraz wybory samorządowe 2018. A w kwestiach medycznych? Tu królowało zapytanie: „Ile kosztuje szczepionka na odrę?”. Według zestawienia z Google Trends było to jedne z najczęściej zadawanych fraz w okolicy lutego oraz w okresie wzmożonej aktywności odry w woj. mazowieckim i śląskim (wrzesień-listopad). Często wpisywaną frazą do wyszukiwarki było zapytanie: „Czym jest badanie CPR?”. W czołówce zapytań jest także fraza „ile kosztuje nerka?”. To wielce wymowne zamówienie i przedmiot analizy nie tylko dla lekarzy.

Szukać każdy może. Gorzej, gdy wydaje się komuś, że dr Google jest lepszy od dr. Kowalskiego. A jeszcze gorzej, że nie trzeba odwiedzać dr. Kowalskiego, bo dr Google szybszy i mądrzejszy jest. Z danych GUS wynika, że 90 proc. polskich gospodarstw domowych kupuje leki bezreceptowe z własnej inicjatywy, bez konsultacji z lekarzem. Bez konsultacji z dr. Kowalskim, a po konsultacji z dr. Google – żeby było jasne.

Według Eurostat (unijnego odpowiednika GUS) w 2017 r. 40 proc. Polaków w sieci szukało informacji o chorobach. Statystyki uwzględniają osoby, które mieszczą się w przedziale wiekowym od 16 do 74 lat. Jeszcze daleko nam do czołówki (w Luksemburgu 71 proc. obywateli tego państwa radzi się dr Google). Jednak w 2007 r. zaledwie 13 proc. Polaków szukało konsultacji w wirtualnym świecie.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 czerwca 2022

Podziękowanie dla Anny Warchoł

10 czerwca 2022

Podziękowania od przedszkolaków

7 czerwca 2022

Podziękowanie od licealistów

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 3

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 2

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 1

7 czerwca 2022