Start Aktualności Express(owa) pomoc może pomóc w ratowaniu życia

Express(owa) pomoc może pomóc w ratowaniu życia

WPR

DLA LEKARZY DLA PACJENTÓW DLA RATOWNIKÓW | 21 sierpnia 2017

Fot.: KMP w Zorach

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Żorach tłumaczyli m.in. jak się zachować, kiedy jesteśmy uczestnikami bądź świadkami wypadku

Jak udzielać pierwszej pomocy, pamiętając o swoim bezpieczeństwie? Tego - w teorii i w praktyce - można się dowiedzieć w ramach akcji "Express(owa) pomoc". Radio Express FM, ratownicy z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego oraz policjanci w trzeciej odsłonie akcji zawitali do Żor.

W piątkowe (18 sierpnia 2017 r.) popołudnie każdy na rynku mógł przećwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową. Cennych wskazówek udzielali ratownicy medyczni z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

- Zawsze pamiętajmy najpierw o swoim bezpieczeństwie. Poszkodowany ratownik to żaden ratownik - podkreślał Łukasz Kustra, ratownik medyczny.

A statystyki są fatalne. W Polsce zaledwie 20 procent ludzi - w przypadku, gdy ktoś potrzebuje pomocy - potrafi i stara się jej udzielić.

- Jest to zdecydowanie za mało! Dlatego zachęcamy do tego, by wziąć udział w akcji, podejść, zobaczyć jak to wygląda. To nie jest trudne - przekonywał Łukasz Kustra.

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Żorach tłumaczyli m.in. jak się zachować, kiedy jesteśmy uczestnikami bądź świadkami wypadku.

Każdy mógł również założyć alkogogle, czyli specjalne okulary, które mają uświadomić kierowcom, jak dużym zagrożeniem jest wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu.

- Możemy w ten sposób sprawdzić, jak bardzo opóźnioną reakcję ma człowiek, kiedy jest pod wpływem alkoholu. Daje to jasną odpowiedź, że jest on zgubny na drodze i często jest przyczyną wielu niebezpiecznych zdarzeń drogowych - tłumaczył sierż. sztab. Adam Muszyński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Żorach.

Kolejna odsłona projektu "Express(owa) pomoc" już (w piątek) 25 sierpnia. Wówczas na "pomocowej" mapie znajdzie się Pszczyna. Na wszystkich chętnych organizatorzy edukacyjnej akcji będą czekać w godz. 16:00-18:00 na tamtejszym rynku.

Wcześniej, bo od godz. 10:30, na antenie Radia Express FM pojawi się kolejna garść informacji, których znajomość może pomóc w ratowaniu ludzkiego życia.

czytaj też:

Wieści

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Ostatnie wideo

Podziękowania

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Dzieci dziękują ratownikom...

29 maja 2023

Przedszkolaki dziękują katowickim ratownikom

19 maja 2023

Od KW PSP w Katowicach

19 maja 2023

Wszystkiego dobrego w zdrowiu w dniu Waszego święta!

12 maja 2023

Dyrekcja i uczniowie dziękują...

12 maja 2023

Za przeprowadzenie szkolenia...

12 maja 2023