Start Aktualności Dziewięć szpitali tworzy Śląską Cyfrową Platformę Medyczną

Dziewięć szpitali tworzy Śląską Cyfrową Platformę Medyczną

WPR

DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 19 października 2018

Fot.: Tomasz Żak/UMWŚ

Ten projekt ułatwi życie pacjentom i kadrze szpitali - zapewnia marszałek śląski Wojciech Saługa

Projekt „eCareMed” jest pierwszym w województwie projektem interdyscyplinarnym, łączącym obszary medycyny, informatyki i zarządzania. Chodzi o uruchomienie elektronicznej platformy służącej do wieloaspektowej obsługi pacjenta, a dzięki temu stworzenie nowych sposobów komunikacji między pacjentem, lekarzem i szpitalem. Liderem projektu będzie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Poza nim Platformę Medyczną budować będą:
• WSS nr 4 w Bytomiu,
• WSS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju,
• WSS nr 3 w Rybniku,
• WSS w Bielsku-Białej,
• WSS w Częstochowie,
• Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu,
• Katowickie Centrum Onkologii.

W projekcie uczestniczy też Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie. Jego udział to pierwszy krok do objęcia w przyszłości Śląską Cyfrową Platformą Medyczną także innych szpitali miejskich i powiatowych.

– Środki europejskie, które trafiają do regionu, to poważne pieniądze na poważne rzeczy. Ten projekt ułatwi życie pacjentom i kadrze szpitali. Musimy wykonać wspólnie ten milowy krok w podejściu do usług medycznych i w podejściu do pacjenta. Informatyzacja służby zdrowia jest koniecznością. Chcemy się rozwijać i wierzę, że ten symboliczny początek zachęci pozostałe szpitale do włączania się do tego projektu – podkreśla marszałek śląski Wojciech Saługa.

Wartość projektu to ponad 99 mln zł (dofinansowanie unijne wynosi 85 mln zł). Zakłada o stworzenie usług z zakresu:
• telemedycyny - będzie można prowadzić zdalne konsylia lekarskie oraz konsultacje między lekarzem i pacjentem;
• portalu obsługi pacjenta – zaistnieje możliwość zdalnego umawiania wizyt bądź zabiegów, przeglądania historii choroby przez pacjentów (historia hospitalizacji i wizyt ambulatoryjnych);
• portalu zarządzania wiedzą umożliwiającego udostępnianie i prezentowanie pacjentom informacji dotyczących różnych dolegliwości i chorób, a także ich profilaktyki.

– Ten projekt opiera się na trzech filarach. Pierwszym jest nowoczesność, drugim otwartość, bo chcemy, żeby kolejne podmioty włączały się do systemu i żeby był on spójny z platformą centralną, a trzeci filar to odwaga. To duże wyzwanie. Mamy dziś na stole prawie sto milionów złotych i mnóstwo pracy przed nami, ale wierzę, że za trzy lata ten projekt okaże się sukcesem – uważa wicemarszałek Michał Gramatyka.

„Dzięki projektowi „eCareMed” ma wzrosnąć poziom bezpieczeństwa danych osobowych i dokumentacji medycznej, przetwarzanych przez podmioty lecznicze. Poprzez utworzenie nowych kanałów kontaktu i umożliwienie zdalnych konsultacji i konsyliów lekarskich zwiększy się także efektywność funkcjonowania szpitali. System informacji medycznej będzie pełnić rolę nowoczesnego, kompleksowego systemu rejestrowania wszystkich procesów zachodzących w systemie ochrony zdrowia, tym samym zapewniając wielokierunkowe i wielopoziomowe zarządzanie danymi” – podaje w komunikacie prasowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 czerwca 2022

Podziękowanie dla Anny Warchoł

10 czerwca 2022

Podziękowania od przedszkolaków

7 czerwca 2022

Podziękowanie od licealistów

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 3

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 2

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 1

7 czerwca 2022