Start Aktualności Nie ma zgody na likwidację obowiązkowych szczepień

Nie ma zgody na likwidację obowiązkowych szczepień

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 3 października 2018

Fot.: Pixabay

Decyzja o niezaszczepieniu dziecka jest zawsze czymś więcej niż jedynie osobistym wyborem rodziców

Zakaźnicy alarmują: jest coraz więcej zachorowań na odrę. To efekt tego, że przybywa przeciwników szczepień. W środę (3 października 2018 r.) Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy likwidującej obowiązek szczepień ochronnych. Z arytmetyki sejmowej wynika, że nie ma szans, by projekt przeszedł do dalszych prac. Jednak wcale nie oznacza to, że „antyszczepionkowców” zacznie ubywać.

– Stanowisko rządu jest zdecydowanie negatywne. Według aktualnej wiedzy medycznej szczepienia ochronne są najskuteczniejszą ochroną przed chorobami zakaźnymi. Co więcej, są kraje, w których rezygnuje się z dobrowolności szczepień z uwagi na rosnące ryzyko epidemiologiczne. W Niemczech rodzice pod groźbą kary finansowej są zobowiązani do odbywania spotkań z lekarzem i rozmów na temat szczepień. Podobny obowiązek istnieje w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Francji. W Kanadzie, USA, Francji i Australii dzieci nieszczepione mogą zostać nieprzyjęte do szkoły – przypomina w rozmowie z „Super Expressem” dr hab. Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny.

Przypomnijmy, że najwięcej odmów szczepień jest w Polsce w województwie pomorskim – 8,3 na tysiąc mieszkańców. Najmniej zaś w podkarpackim – 0,8. W Polsce w 2017 r. rodzice szczepieniom obowiązkowym nie poddali ponad 31 tys. dzieci.

– Ponad 90 proc. rodziców szczepi swoje dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień. Choć nadal działa tzw. odporność zbiorowiskowa, to obawy budzi narastająca wśród rodziców tendencja do nieszczepienia. Rezygnują oni z tego rodzaju profilaktyki ze względu na lęk o zdrowie swojego dziecka. Lęk ten jest celowo podsycany przez aktywistów tzw. ruchów antyszczepionkowych propagandą upowszechniającą nieprawdziwe, często zmanipulowane informacje na temat szczepień. Zdają się oni zapominać, czy raczej nie chcą przyjąć argumentu, że szczepienia służą zarówno konkretnemu dziecku, jak i całemu społeczeństwu. Dlatego właśnie decyzja o niezaszczepieniu dziecka jest zawsze czymś więcej niż jedynie osobistym wyborem rodziców – tłumaczy główny inspektor sanitarny.

 

Czytaj całą rozmowę z Jarosławem Pinkasem w „Super Expressie”.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023