Start Aktualności Więcej ostrożności u pieszych, mniej interwencji pogotowia

Więcej ostrożności u pieszych, mniej interwencji pogotowia

WPR

DLA PACJENTÓW | 20 września 2018

Fot.: Andrzej Bęben

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym....

Im bardziej piesi będą ostrożni, tym rzadziej karetki WPR w Katowicach będą wzywane do wypadków z ich udziałem. I dlatego w całej rozciągłości popieramy akcję społeczną „Zapuść żurawia. Rozejrzyj się będąc na drodze” zorganizowaną przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, Miasto Katowice, KZK GOP oraz Tramwaje Śląskie. W czwartek (20 września 2018 r.) zainaugurowano ją na katowickim Rynku.

Akcja adresowana jest do wszystkich pieszych w województwie śląskim, a do tych najmłodszych w szczególności. Stąd też w inauguracji licznie i gwarnie uczestniczyli uczniowie najmłodszych klas Szkoły Podstawowej nr 12 w Katowicach. Ich katowiccy policjanci instruowali, jak „zapuszczać żurawia”, czyli obejrzeć się w lewo i prawo i dopiero przechodzić przez ulicę, gdy jest pusta. O 11:00 na wystartowała Akademia Bezpiecznej Jazdy, w której uczniowie mogli poznać zasady ruchu drogowego oraz spróbować swoich sił jako kierowcy. Dla najmłodszych organizatorzy przewidzieli strefę malucha, gdzie mogły malować tematyczne rysowanki do woli.

– W ostatnim kwartale ubiegłego roku zanotowaliśmy ok. 400 wypadków z udziałem pieszych. Taka akcja, jak „Zapuść żurawia” ma zwiększyć świadomość zagrożeń czyhających na drogach tak wśród, pieszych jak  i kierowców. Nie zapominajmy, że kierowca, gdy wychodzi z samochodu staje się pieszym – podkreśla nadkom. Sławomir Zagrobelny, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Akcja nie ma określonego końca. Będzie prowadzona w większych miastach województwa, jako wydarzenia kulturalno-edukacyjne oraz w szkołach na lekcjach wychowawczych. Jest szansa, że nie pójdzie w zapomnienie, bo promują ją bracia Paweł i Łukasz Golcowie, popularni artyści łączący muzykę ludową z popularną. Ambasadorem akcji jest również prof. Jan Miodek, równie popularny co wymienieni i muzycy. A po śląskiej aglomeracji kampanię już promuje tramwaj z wymalowanym na karoserii jej hasłem:„Zapuść żurawia. Rozejrzyj się będąc na drodze”.

GALERIA (zdjęć: 6)
czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Honorowy tytuł za zasługi w walce z pandemią

16 września 2021

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020