Start Aktualności Autyzm. Codzienność... Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj

Autyzm. Codzienność... Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj

WPR

DLA PACJENTÓW | 18 września 2018

Fot.: Andrzej Bęben

Pani w okularach, to tzw. twarz kampanii, czyli Kelly Hunter, brytyjska aktorką teatralną i filmowa

Pod takim hasłem we wtorek (18 września 2018 r.) w Katowicach oficjalnie zainaugurowano regionalną kampanię społeczną. To inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Regionalnego Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach. To pierwsza, tego rodzaju, w kraju inicjatywa przybliżająca społeczeństwu spektrum autyzmu.

Kampania nie jest wydarzeniem jednorazowym, ale cyklem rozmaitych działań rozłożonych w realizacji na dwa lata. Jest ona adresowanych do tych grup zawodowych, których przedstawiciele uczestniczyli w inauguracyjnej konferencji. Czyli do „nauczycieli, psychologów, pedagogów, dyrektorów szkół i placówek pracujących z dzieckiem ze spektrum autyzmu, lekarzy, pielęgniarek, przedstawicieli służb mundurowych i ratowniczych oraz wszystkich osób pracujących w sektorze usługowym, mających kontakt z klientem...”.

Wiemy, że wśród nas żyją ludzie ze spektrum autyzmu. Często ich zachowania odbieramy jako dziwne, niestosowne. Nie zastanawiamy się, dlaczego tak się zachowują. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak trudne jest dla nich funkcjonowanie w otaczającej rzeczywistości, która bombarduje ich w każdej sekundzie życia ogromną ilością bodźców dźwiękowych, wzrokowych, zapachowych... Jak ułatwić, albo... nie utrudniać codzienności ludziom ze spektrum? Jak wykorzystać ich ogromny potencjał? Jak... traktować ich normalnie?

– W ramach dwuletniej kampanii przygotowywane są konferencje edukacyjne, materiały dydaktyczne, spoty edukacyjne, komiksy, publikacje, ulotki i plakaty informacyjne. Kampania bazuje na pozytywnych emocjach – wyjaśnia Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, członek zarządu województwa śląskiego.

– Dla osób ze spektrum autyzmu dźwięk telefon może mieć siłę młota pneumatycznego przystawionego do ucha. Ich mózg tak potęguje bodźce – podkreśla dr Maria Piszczek, psycholog, zajmuje się diagnozą i terapią dzieci ze spektrum autyzmu. Autorka wielu książek na temat autyzmu.

Twarzą kampanii jest Kelly Hunter, brytyjska aktorką teatralną i filmowa, założycielka i dyrektorka artystyczna Flute Theatre w Londynie, autorką metody pracy z dziećmi autystycznymi „The Hunter Heartbeat Method”. Pracuje z nimi od 20 lat. W ramach kampanii „Autyzm. Codzienność...” aktorka będzie prowadziła w Śląskiem, wraz z grupą swoich aktorów, warsztaty teraupetyczne dla dzieci i dorosłych ze spektrum autyzmu.

Nie wiadomo, ile osób w Polsce zmaga się autyzmem. Szacuje się, że już średnio 1 na 68 (wg innych źródeł 1 na 150) dzieci rodzi się z autyzmem. Ma on tak wiele postaci, że prawie niemożliwym jest znalezienie dwóch osób, u których choroba miałaby taki sam przebieg. Autyzm nie jest, jak głosi stereotyp, chorobą psychiczną. Współczesna medycyna określa go jako zaburzenie rozwojowe  –  przy czym pojęcie to obejmuje wiele różnych jednostek chorobowych.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Robimy, co do nas należy – dziękujemy za podziękowania!

12 maja 2022

Rakiety dziękują Łukaszowi Pachowi

9 maja 2022

Uczniowie podziękowali Benedyktowi Krzykowskiemu

5 maja 2022

Dla Michała Malisza za dobrą za organizację Dnia Numeru 112

5 maja 2022

Dyrektorowi WPR podziękowali „młodzi ratownicy”

4 listopada 2021

Za bezinteresowną pomoc od uczniów ze Stanowic

3 listopada 2021

Premier: Nie każdy zdolny jest unieść taką odpowiedzialność

3 listopada 2021