Start Aktualności Policja radzi kierowcom, jak sformować korytarz życia

Policja radzi kierowcom, jak sformować korytarz życia

Policja Śląska

DLA PACJENTÓW | 18 września 2018

Fot.: YT

Najważniejsze, by jak najszybciej udzielić pomocy ofiarom wypadku

Korytarz ratunkowy, zwany także korytarzem życia, to umowny pas ruchu przeznaczony dla pojazdów uprzywilejowanych czyli policji, straży pożarnej, karetki pogotowia ratunkowego ale także dla służb autostradowych, a nawet lawet i pozostałych służb, których jest jak najszybsze udrożnienie korku. Wielu kierowców nadal nie wie jak zachować się w tej sytuacji. Pojazd z włączonymi sygnałami dźwiękowymi budzi w nich popłoch. Widzisz pojazd uprzywilejowany – pozwól mu możliwie szybko przejechać – radzi śląska policja. WPR w Katowicach przyłącza się do tych porad.

Widzisz i słyszysz karetkę, radiowóz, pojazd uprzywilejowany – pozwól możliwie szybko przejechać! Najprostszym sposobem jest utworzenie tak zwanego tunelu ratunkowego. Starajmy się jak najszybciej zjechać do lewej lub prawej krawędzi jezdni. Ułatwi to bezkolizyjny przejazd bez konieczności ciągłego hamowania przez kierowcę karetki lub innego pojazdu uprzywilejowanego.

, czyli im szybciej służby ratownictwa dotrą na miejsce zdarzenia tym szanse na przeżycie osób poszkodowanych są większe - nawet o połowę! Często też bywa tak, że jak dotrą szybko to tego kogoś da się uratować, a w przeciwnym razie można czekać już tylko na karawan. Jeżeli jezdnia jest jednokierunkowa dwupasmowa, to będąc na lewym pasie należy dojechać, zbliżyć się maksymalnie do lewej strony. Jeżeli podczas zatoru jesteśmy na prawym pasie to zbliżamy się maksymalnie do prawej strony.

Co zrobić w przypadku gdy jezdnia ma więcej niż dwa pasy?

Przede wszystkim zawsze należy pamiętać, że korytarz ratunkowy powinien przebiegać z prawej strony aut stojącym na skrajnym lewym pasie - reszta aut, na kolejnych pasach daje ostro pod prawą krawędź jezdni. Aby to łatwiej zapamiętać - coś jakby lewy jest tylko jeden pas a reszta to prawe pasy. Lewy do lewej, a prawe do prawej krawędzi - pas ratunkowy pomiędzy. Pamiętać trzeba, że kierujący podczas jazdy w każdym momencie ma obowiązek zachowywać ostrożność. Do tej zasady ma również zastosowanie takie zachowanie kierującego, aby również słyszał sygnały nadawane z zewnątrz przez kierujących innymi pojazdami (sygnał ostrzegawczy – klakson lub sygnały ostrzegawcze pojazdów uprzywilejowanych).

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023