Start Aktualności Bezpieczni na codzień, czyli edukacja i rozrywka w jednym

Bezpieczni na codzień, czyli edukacja i rozrywka w jednym

WPR

DLA PACJENTÓW | 13 września 2018

Fot.: Andrzej Bęben

Nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się przydać umiejętność udzielania pierwszej pomocy

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach jest jednym ze współorganizatorów pikniku rodzinnego „Bezpieczni na co dzień”. Ma on przybliżyć gliwiczanom pracę służb dbających o bezpieczeństwo i ratujących życie. Zatem zapraszamy do Gliwic, w niedzielę (16 września 2018 r.). Startujemy w samo południe na placu głównym przy hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice.

Nasze Pogotowie reprezentować (przedstawiać, wyjaśniać, instruować) będzie 8-osobowa grupa ratowników medycznych. Będzie można dowiedzieć się jak fachowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.

– Powtarzamy to wielokrotnie. Nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się przydać umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Ona jest bardzo ważna, bo nim do potrzebującego dojedzie karetka pogotowia, to udzielenie pierwszej pomocy nabiera niebagatelnego znaczenia – podkreśla Michał Kucap ze Szkoły Ratownictwa WPR w Katowicach.

Będziemy, wespół z policją, promować także ogólnopolską akcję „Korytarz życia – włącz myślenie”. Tym, którzy nie wiedzą co to takiego, wyjaśniamy, że tzw. korytarz życia to charakterystyczny sposób zatrzymywania się samochodów przy wypadkach drogowych tak, by ułatwić dojazd służbom. Przydatny jest zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych. Polscy kierowcy dopiero uczą się takiego zachowania. Uzmysłowienie, jak ważne jest pozostawienie wolne przejazdu dla ratowników medycznych jest jednym z celów tej akcji.

W ramach miejskiej akcji „Segregator życia”, odpowiednika ogólnopolskiej „Koperty życia” będą promowane czerwone segregatory służące szybkiej weryfikacji stanu zdrowia osoby, do której z pomocą przyjeżdżają ratownicy medyczni. I co ponadto? Grupa Beskidzka GOPR zaprezentuje specjalną ściankę wspinaczkową dla najmłodszych i pokaże swój profesjonalny sprzęt. Zapewne jej ratownicy powiedzą, jak należy dbać w górach o bezpieczeństwo i co trzeba zrobić, gdy dojdzie do wypadku. Na stoisku rehabilitacyjnym eksperci doradzą, jakie ćwiczenia wykonywać przy istniejących schorzeniach. Będzie można nie tylko z bliska, ale i od środka, zobaczyć policyjne i strażackie samochody.

Sumując: piknik rodzinny „Bezpieczni na co dzień” ma mieszkańcom Gliwic i wszystkim innym w nim uczestniczącym przybliżenie pracy tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo i ratują nasze życie każdego dnia. Organizatorzy pikniku to m.in.: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Grupa Beskidzka GOPR, Komenda Straży Miejskiej w Gliwicach, Komenda Miejska Policji w Gliwicach, Komenda Miejska Straży Pożarnej w Gliwicach, inicjatorzy akcji „Korytarz życia – włącz myślenie” oraz specjaliści z Radan Med i Radan Med Rehabilitacja.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023