Start Aktualności Ratownicy WPR ćwiczyli z policyjnymi ratownikami

Ratownicy WPR ćwiczyli z policyjnymi ratownikami

WPR

DLA RATOWNIKÓW | 6 września 2018

Fot.: Andrzej Bęben

Nowością w szkoleniu był udział ambulansu WPR w symulacji przejmowania rannego policjanta...

Już po raz drugi ratownicy medyczni Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach poznawali zasady współpracy i udzielania pomocy w działaniach poddziału zwartego, czyli w sytuacjach, w których ktoś został poszkodowany wskutek interwencji Oddziału Prewencji Policji dla utrzymania porządku. Albo ten, który narusza prawo. Albo ten, który przywraca porządek. Takich zdarzeń, głównie z udziałem tzw. kiboli, wcale nie jest tak mało.

I dlatego ważne jest, by cywilny ratownik wiedział, jak ma zachować się w takich sytuacjach. Zresztą nie tylko w tych, w których prewencja wkracza do akcji. Również i w innych. Np. w takich, w których – dla przykładu – dochodzi do wypadku drogowego wskutek czego ranni zostają policjanci jadący radiowozem. Co cywilny ratownik ma zrobić z ich bronią? Odpowiedzi na to i podobne pytania udzielali w czwartek (6 września 2018 r.) instruktorzy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. W warsztatach – jedynych tego rodzaju w Polsce, to trzeba mocno podkreślić – uczestniczyło 40 ratowników WPR w Katowicach. Uczestnicząc w tym szkoleniu poszerzyli wiedzę i zaliczyli na swym koncie 6 punktów edukacyjnych.

Nowością w stosunku do pierwszej edycji szkolenia był udział ambulansu WPR w symulacji przejmowania rannego policjanta i poszkodowanego awanturnika z rąk policyjnego Zespołu Medycznego OOP w Katowicach.

Wyglądało to tak...

Po meczu grupa agresywnych tzw. kiboli wznieca burdę. Do akcji wkracza prewencja. Jeden z policjantów zostaje ranny rzuconym przedmiotem. Tyraliera przykrywa rannego i naciera na kiboli. Poszkodowany w starciu funkcjonariusz znajduje się już w strefie bezpiecznej. Podjeżdża ambulans ZM OPP. Ranny, już na desce ratowniczej wnoszony jest do karetki. Ta rusza i jedzie w miejsce, w którym czeka już ambulans cywilnego ratownictwa. Rannego przenosi się. Ambulans odjeżdża do szpitala. ZM OPP zostaje na miejscu interwencji, bo jego zadaniem jest zabezpieczenie medyczne miejsca tego zdarzenia. I podobnie postępuje się w przypadku, gdy trzeba udzielić pomocy rannemu kibolowi.

– Takie szkolenia, w którym przybliżamy cywilnym służbom ratowniczym specyfikę działania pododdziału zwartego w warunkach bojowych organizowane są jedynie, jak na razie, w Katowicach. Istotnym punktem szkolenia był czynny udział funkcjonariuszy ZM OPP, którzy w ten sposób przybliżyli ratownikom zakres swoich działań i czynności podejmowanych podczas udzielania pomocy przez policjantów w poszczególnych strefach bezpieczeństwa, w których obecność ratownika cywilnego nie zawsze jest wskazana – wyjaśnia podkom. Stanisław Stachowiak z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Kursantom policja przybliżyła, już po opisanych powyżej symulacjach, prawne podstawy działania ZM OPP. Ratownicy WPR w Katowicach uczyli się także podstaw obsługi broni używanej przez policję. Uczyli się nie strzelania z niej, żeby było jasne. Instruktorzy pokazywali, jak poznać, gdy jest ona odbezpieczona i co zrobić, by była zabezpieczona, kiedy – z różnych przyczyn – policjant, jej użytkownik, nie może tego uczynić.

– Takiej wiedzy nigdy za dużo, w naszej pracy dochodzi do przeróżnych sytuacji. Tym bardziej, że szkolenie cywilnych ratowników medycznych jest ukierunkowane nieco inaczej niż w przypadku szkolenia ratowników mundurowych – podkreśla Michał Krybus, ratownik WPR w Katowicach.

To wcale nie jest takie proste rozebrać poszkodowanego policjanta z „pezeta”, czyli ochronnego rynsztunku, czarnej zbroi. Wiedza o tym, jak to sprawnie uczynić, gdy się jest cywilem, może (oby do takich sytuacji nie dochodziło) uratować policjantowi życie.

Na co dzień, dodajmy na koniec, zabezpieczeniem medycznym interweniujących funkcjonariuszy OPP (i nie tylko) są policyjne zespoły medyczne. Jest ich w Polsce 24 – 9 lekarzy, 17 pielęgniarek systemu i 30 ratowników. Wszyscy są policjantami. W Garnizonie Śląskim dwa ZM pełnią służbę w Katowicach oraz po jednym w Bielsku-Białej i Częstochowie. Policyjne ZM mają zawsze 3-osobową obsadę.

Ćwiczenia ze współdziałania OPP, policyjnych ZM i cywilnego ratownictwa medycznego będą kontynuowane.

GALERIA (zdjęć: 13)
czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Honorowy tytuł za zasługi w walce z pandemią

16 września 2021

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020