Start Aktualności Uważaj, upał może zmienić działanie niektórych leków!

Uważaj, upał może zmienić działanie niektórych leków!

Anna Piotrowska, WPR

zdrowie.pap.pl

DLA PACJENTÓW | 21 lipca 2022

Fot.: Andrzej Bęben

Istnieje wiele medykamentów, które są fototoksyczne

Może być szkodliwy, tym bardziej, że w temperaturze powyżej 30 st. C (dolny próg upału w naszej strefie klimatycznej) przyjmując leki, powinno się pamiętać, że wiele z nich w wysokich temperaturach działa inaczej i mogą negatywnie wpływać na organizm. Przyjmujesz antydepresanty, antybiotyki, leki moczopędne? Raczysz się naparem z dziurawca? W letnie upały musisz szczególnie uważać.

– W czasie gorących letnich miesięcy w sposób naturalny więcej wypacamy wody, a i zdarzają się biegunki, bo pacjenci częściej jedzą np. niedokładnie umyte owoce. Jeżeli mamy biegunkę, intensywnie się pocimy i do tego są stosowane diuretyk, czyli leki moczopędne, zaczyna pacjentowi brakować wody w organizmie. I to może prowadzić do reakcji hipotensyjnej, czyli nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego – wyjaśnia prof. Bogusław Okopień z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej, Katedry Farmakologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Rozwiązanie problemu? Trzeba po prostu więcej pić. Przy takich upałów jak teraz, jeżeli nie ma restrykcyjnych zaleceń od lekarzy – bo czasami są takie przypadki – pacjent powinien wypić dwa i pół litra płynów, a nawet trzy na dobę.

Po lekach moczopędnych sodu brakuje
Gdy dochodzi do odwodnieni, to zmniejsza się w organizmie stężenie elektrolitów; głównie sodu i potasu. To może być wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza u osób z problemami sercowymi. Spadek poziomu potasu skutkuje najczęściej arytmiami.

– Można sobie z tym poradzić, najlepiej wypijając w ramach obowiązkowych 2,5 litra płynów - sok pomidorowy czy wielowarzywny, które zawierają naturalny potas – radzi prof. Okopień.

Profesor przypomina, że o przepisaniu preparatów zawierających ten pierwiastek może zadecydować jedynie lekarz. Jeżeli spadkowi poziomu potasu towarzyszy również niedobór magnezu (objawiający się m.in. skurczami czy drganiem powiek) można zjeść kilka migdałów, które są prawdziwą magnezową bombą.

Co do sodu, wiadomo, że nadmiar tego pierwiastka w organizmie prowadzi do podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi. Stąd podstawą leczenia nadciśnienia jest ścisła dieta niskosodowa, zatem ograniczająca spożycie soli.

– W czasie upałów te regulacje mogą być nieco poluzowane. Nie znaczy to, że bierzemy łyżkę soli i wrzucamy ją do zupy. Wystarczy, żeby zalecone przez lekarzy niskosodowe wody mineralne na czas upałów zmienić na średnio czy wysoko zmineralizowane. Jest w nich więcej sodu. Wszystko zależy od zaawansowania nadciśnienia czy niewydolności serca – podkreśla prof. Okopień. 

Po czym poznać, że w organizmie brakuje sodu? Objawem bywa stan splątania, zwłaszcza u ludzi starszych, którzy mają też zaawansowaną miażdżycę. Tracą orientację, co do miejsca i czasu, w którym się znajdują.

Napar z dziurawca jest fototoksyczny
Gdy słońce grzeje, chodzi się zazwyczaj w ubraniach z krótkim rękawem, bluzkach na ramiączkach, odsłaniających nogi. Tymczasem istnieje wiele medykamentów, które są fototoksyczne, uwrażliwiające komórki skóry na światło słoneczne. Jednym z nich jest wywar, czy też wyciąg z dziurawca. Stosowany jest on w leczeniu depresji, wspomaga wątrobę. Zawiera alkaloid – hyperycynę.

Może ona powodować fotodermatozy, uczulenie na światło słoneczne. W najlżejszym przypadku nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do wyprysku, a w najgorszych - do złuszczającego zapalenia skóry. Te fotodermatozy mogą wymagać nawet leczenia szpitalnego – ostrzega prof. Okopień.

Inną grupą leków fototoksycznych są antybiotyki z grupy fluorochinolonów. Stosuje się je m.in. w leczeniu zakażeń układu moczowego, przez stomatologów np. po ekstrakcji, czy przy zapaleniu oskrzeli. To cyprofloksacyna, ofloksacyna, pefloksacyna. Ponadto do fotodermatoz mogą prowadzić antybiotyki tetracyklinowe: np. tetracyklina czy doksycyklina. Ta ostatnia jest często stosowana po pogryzieniu przez kleszcze jako profilaktyka zakażenia boreliozą.

– Doradzałbym pewną ostrożność, bo zażycie po ukąszeniu przez kleszcza doksycykliny a później marsz po nasłonecznionym miejscu może skutkować właśnie wypryskiem – mówi prof. Okopień.

Stosując jakikolwiek lek zawsze należy przeczytać ulotkę, bo opisane są w niej wszystkie ewentualne efekty niepożądane. A w razie konieczności przyjmowania leków, które mogą być fototoksyczne, trzeba chronić się przed słońcem, nosząc przewiewne ubrania zasłaniające skórę, kapelusze i regularnie (czyli kilka razy dziennie) stosując kremy z wysokim filtrem.

Nie tylko leki antdepresyjne
Ostatnią klasą leków, których zażywanie w upały może przynieść niepożądane rezultaty mogą być związki obkurczające naczynia. Takie działania mają na przykład niektóre środki stosowane w leczeniu depresji, część neuroleptyków czy preparaty zawierające efedrynę (stosowaną często np. w środkach na przeziębienie).

- W krajach arabskich ochrona przed upałem polega na piciu gorącej zielonej czy czarnej herbaty. W ten sposób pobudza się receptory wrażliwe na ciepło w jamie ustnej i u nasady języka. Organizm sam uruchamia wtedy ochronę przed przegrzaniem. Ta obrona polega na rozszerzaniu się naczyń skórnych i poceniu. Odwrotną sytuacje możemy zaobserwować, gdy zastosujemy związki obkurczające naczynia – opowiada prof. Okopień.  

W ten sposób naturalna obrona przed ciepłem będzie zmniejszona, organizm może się przegrzać.

Warto jednak podkreślić, że właściwa ochrona przed słońcem i upałem wskazana jest dla wszystkich, nie tylko osób zażywających leki. Lato jest przyjemne, lecz w zbyt dużych dawkach może być niebezpieczne. Dla każdego.


 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022