Start Aktualności Są potencjalnymi pacjentami pogotowia ratunkowego

Są potencjalnymi pacjentami pogotowia ratunkowego

Newseria Biznes, WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 25 czerwca 2018

Fot.: Andrzej Bęben

W 2017 r. doszło do ponad 32 tys. wypadków drogowych, których sprawcami w blisko 90 proc. byli kierowcy

Karetka na sygnale. Korytarz życia stworzony. Zespół ratownictwa medycznego jedzie z pomocą do poszkodowanych w wypadku drogowym... Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji wynika, że sprawcą co piątego wypadku jest młody kierowca.

Kurs prawa jazdy to za mało, by dobrze radzić sobie za kierownicą. Młodzi kierowcy najczęściej nie potrafią dostosować prędkości do warunków jazdy, wychodzić z trudnych sytuacji drogowych czy walczyć z rozproszeniem uwagi.

W 2017 r. doszło do ponad 32 tys. wypadków drogowych, których sprawcami w blisko 90 proc. byli kierowcy.

Liczba śmiertelnych ofiar tego rodzaju kolizji plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w europejskich rankingach bezpieczeństwa na drogach, gorzej sytuacja przedstawia się jedynie w Rumunii, Bułgarii i Chorwacji.

Największą grupę sprawców oraz ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej stanowili młodzi kierowcy. W Polsce spowodowali oni ponad 5,5 tys. wypadków, w których zginęło 468 osób, a ponad 7,2 tys. zostało rannych.

– Osoby w wieku 18–24 lata powodują co piąty wypadek. Jeśli by jednak zrównać liczbę osób w tym wieku z innymi grupami wiekowymi, okazałoby się, że powodują oni najwięcej wypadków i najwięcej osób ginie w wypadkach przez nich spowodowanych, bo jest to 57 proc. zabitych – wyjaśnia agencji informacyjnej Newseria Biznes młodszy inspektor Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Nietrzeźwość za kierownicą, nadmierna brawura, rozproszenie uwagi, zaburzona zdolność prowadzenia auta, przede wszystkim jednak brak wiedzy i doświadczenia, niezbędnych do bezpiecznej jazdy – to przyczyny wypadków spowodowanych przez młodych kierowców. Nim nauczą się jeździć z prędkością adekwatną do warunków jazdy, np. w ulewnym deszczu, nim nauczą się wychodzić z poślizgu czy utrzymywać odpowiednią odległość w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego, mija sporo czasu. I wówczas są (nie tylko) potencjalnie zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego oraz pacjentami dla pogotowia ratunkowego i szpitalnych oddziałów ratunkowych.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023