DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 19 kwietnia 2018
Fot.: MZ
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło rozpoczęcie ogólnonarodowej debaty o zdrowiu. W opinii szefa resortu prof. Łukasza Szumowskiego jest ona potrzebna dla „optymalnego wykorzystanie większych niż kiedykolwiek przedtem publicznych wydatków na ochronę zdrowia”. Resort w tej dyskusji zamierza „ustalić priorytety i wytyczyć cele działania poprzez ogólnospołeczny dialog, wspólnie z różnorodnymi środowiskami: pacjentów, lekarzy, pielęgniarek i innych zawodów medycznych, pracodawców i ekspertów”.
Ogólnonarodowa debata ma odpowiedzieć przede wszystkim na trzy najważniejsze pytania.
Jak podzielić, jak najlepiej zainwestować zwiększone wydatki publiczne na ochronę zdrowia?
Co zrobić, abyśmy jako społeczeństwo i poszczególni obywatele żyli w dobrym zdrowiu jak najdłużej?
W jaki sposób państwo powinno być odpowiedzialne za zdrowie obywateli i pomagać im w dbaniu o swoje zdrowie.
Celem debaty „Wspólnie dla Zdrowia” jest wypracowanie systemu, który zrównoważy potrzeby społeczne z możliwościami finansowymi i gospodarczymi państwa oraz zaangażowaniem kapitału społecznego. Chodzi o wskazanie, w jaki sposób rosnące, ale wciąż ograniczone nakłady na zdrowie wydawać najbardziej efektywnie - jak dodatkowe pieniądze mogą poprawić sytuację zdrowotną Polaków, wydłużyć ich życie w dobrym zdrowiu, obniżyć zachorowalność, zwłaszcza na choroby przewlekłe i cywilizacyjne, oraz podnieść skuteczność leczenia – podało Ministerstwo Zdrowia w komunikacie prasowym.
– Chciałbym, żebyśmy wspólnie określili, czego oczekujemy od systemu opieki zdrowotnej, w jaki sposób go chcemy zmieniać, jakich mierników używać, jaki system finansowania stosować – tłumaczy minister Szumowski. – Liczę na to, że w wyniku ogólnonarodowej debaty powstanie strategia odpowiedzialnego rozwoju dla polskiej ochrony zdrowia. Wspólnie określimy zarówno bieżące zadania, ale też bardziej odległe cele, wytyczone na co najmniej 10 lat naprzód. Wypracujemy przyszły kształt naszej służby zdrowia.”
Pierwsza debata powinna ustalić ramy modelowe ochrony zdrowia. Chodzi zatem o ustalenie pionowej i poziomej struktury ochrony zdrowia i zadań dla poszczególnych jej ogniw. Podstawowe znaczenie będzie miało także określenie zasad współdziałania nie tylko struktur tradycyjnie rozumianych jako służby medyczne, ale także interakcji z innymi organami służb państwowych. Liczę, że ostateczny produkt debat będzie miał znaczenie nie tylko doktrynalne, ale stworzy praktyczne zalecenia dla działań etapowych – wyjaśnia prof. Paweł Górski, przewodniczący społecznej Rady Programowej debaty „Wspólnie dla Zdrowia”.
A tak wygląda harmonogram konferencji, które będą się składać na ogólnonarodową debatę „Wspólnie dla zdrowia”:
• czerwiec 2018, Warszawa – „Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej”,
• wrzesień 2018, Krynica Zdrój – „Medycyna, finanse, gospodarka”,
• październik 2018, Łódź – „Własność, zarządzanie, odpowiedzialność”,
• grudzień 2018, Lublin – „Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój”,
• luty 2019, Gdańsk – „Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta”,
• kwiecień 2019, Białystok – „Innowacje, technologie, efektywność”,
• czerwiec 2019, Warszawa - „Społeczny Program Zdrowie 2020+”.
28 września 2023
27 września 2023
27 września 2023
25 września 2023
20 września 2023
19 września 2023
18 września 2023