Start Aktualności Inżynierskie wspomaganie medycyny z unijną dotacją

Inżynierskie wspomaganie medycyny z unijną dotacją

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 22 grudnia 2017

Fot.: Andrzej Bęben

Medycyna to jedna z naszych czterech inteligentnych specjalizacji - podkreśla marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa

Przy zabrzańskim Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej powstanie nowoczesne centrum wsparcia medycyny i sportu. W nowym budynku swą siedzibę będą miały nowoczesne laboratoria. Prowadzone będą w nich m.in. badania w dziedzinie inżynierii biomedycznej. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do 31 grudnia 2020 r. kosztem ok. 90 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

„Ten projekt to rzecz niezwykła, dzisiaj materializuje się współpraca, o której mówimy od lat, czyli trójkąt biznes-nauka-samorząd. Medycyna to jedna z naszych głównych specjalizacji, chcemy by w regionie powstawały rozwiązania, którymi będziemy inspirować świat. Wierzę, że to przedsięwzięcie pobudzi biznes i naukę do wielkich rzeczy – mówił przed podpisaniem umowy (21 grudnia 2017 r.) marszałek Wojciech Saługa.

„Assist Med Sport Silesia” - Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu to projekt realizowany przez Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz Philipsa. „Przedmiotem umowy jest budowa trzykondygnacyjnego budynku na potrzeby laboratoriów. Powierzchnia użytkowa wynosić będzie niespełna 3,3 tys. m kw. i umożliwi zainstalowanie planowanych do zakupu urządzeń badawczych oraz współpracującego z nimi oprogramowania” - podano na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Działalność Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej opiera się na czterech filarach: bioinformatyce, biomateriałach, bisensoryce i biomechatronice. Nowe zaplecze ma ułatwić naukowcom rozwój technologii związanych m.in. z implantacją, przetwarzaniem sygnałów biomedycznych i ich analityką, rozwój nowoczesnych systemów wspomagających rehabilitację, robotów mobilnych, medycznych, medycyny spersonalizowanej czy technologii wirtualnych.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dyrektorowi WPR podziękowali „młodzi ratownicy”

4 listopada 2021

Za bezinteresowną pomoc od uczniów ze Stanowic

3 listopada 2021

Premier: Nie każdy zdolny jest unieść taką odpowiedzialność

3 listopada 2021

Honorowy tytuł za zasługi w walce z pandemią

16 września 2021

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020