Start Aktualności Nie tylko dla wcześniaków w rudzkim szpitalu

Nie tylko dla wcześniaków w rudzkim szpitalu

WPR

DLA PACJENTÓW | 16 listopada 2017

Fot.: Andrzej Bęben

80 proc. zmarłych w pierwszym miesiącu życia noworodków to wcześniaki

17 listopada to Światowy Dzień Wcześniaka. W Polsce co roku na świat przychodzi ok. 16 tys. wcześniaków. Wcześniakiem (wg Światowej Organizacji Zdrowia) jest dziecko urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Na całym świecie w tym okresie rodzi się aż jedno na dziesięcioro dzieci. Świąteczny (nie tylko dla wcześniaków) piątek będzie szczególny m.in. dla Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Atrakcje czekają na rodziców i dzieci, które aktualnie przebywają na Oddziale Neonatologii. Prezenty przygotowano między innymi dla 9 wcześniaków, które w ostatnich dniach przyszły na świat w Goduli to potrójne trojaczki – informuje rudzki Urząd Miejski na swojej stronie internetowej.

Żeby było wiadomo, iż jest świątecznie, szpital tego dnia będzie podświetlony na fioletowo

Rocznie w rudzkim szpitalu przychodzi na świat ok. 75 wcześniaków o wadze poniżej 1000 g i około 100 - 120 dzieci poniżej 1500 g. Oddział Neonatologiczny ma obecnie kilkanaście stanowisk dla wcześniaków, w tym 9 intensywnej terapii noworodka. Dysponuje w sumie 44 łóżeczkami, w tym 24 inkubatorami. Jeszcze przed końcem tego roku rudzka neonatologia wzbogaci się o nowy sprzęt. To 8 nowoczesnych inkubatorów i respiratory.

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o. na zakup tej aparatury otrzymał ponad 1 mln 200 tys. złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa, wystarczą na zakup: 4 inkubatorów hybrydowych, 2 inkubatorów otwartych i 2 zamkniętych. Z tych pieniędzy Szpital zakupi także respiratory, w tym jeden oscylacyjny i jeden do nieinwazyjnej wentylacji.

W 2011 r. rudzka neonatologia otrzymała prestiżowy III stopień referencyjności, co w praktyce oznacza możliwość leczenia najciężej chorych noworodków i wcześniaków. Do rudzkiego szpitala kierowane są kobiety ciężarne z całego Śląska, trafiają tu również pacjentki z innych regionów kraju. Tradycją rudzkiej lecznicy jest „Wigilia Wcześniaka”, na którą personel Oddziału Neonatologii zaprasza dzieci, które przyszły tam na świat przed terminem oraz ich rodziców.

W zeszłym roku na to integracyjne spotkanie dotarło blisko 100 osób, w tym roku „Wigilia Wcześniaka” w Rudzie Śląskiej odbędzie się 15 grudnia.

Wcześniakami – dobrze wiedzieć – byli m.in. Winston Churchill i Albert Einstein. Przyczyn wcześniactwa, czyli niedonoszenia ciąży, jest wiele. Najczęstsze to:
• przewlekłe choroby matki,
• wady macicy i szyjki macicy,
• łożysko przodujące,
• odklejanie się łożyska,
• ciąża mnoga,
• przedwczesne pęknięcie błon płodowych,
• choroba płodu,
• i inne niemedyczne, jak: status społeczny kobiety, stres zawodowy i rodzinny, nadmierna praca, używki (nikotyna, narkotyki, leki, alkohol).
Przedwcześnie urodzone dzieci są najbardziej narażone na powikłania, które mogą się ujawnić dopiero w wieku szkolnym lub jeszcze później. Są dziesięciokrotnie bardziej narażone na zakażenia dróg oddechowych niż dzieci urodzone o czasie. Co piąty wcześniak ma opóźnienia w rozwoju.

 czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023