Fot.: Andrzej Bęben
Od 30 października jest nim Bartłomiej Łukasz Chmielowiec. Obowiązki Rzecznika Praw Pacjenta przestała pełnić Krystyna Barbara Pawłowska.
Rzecznika Praw Pacjenta powołuje prezes Rady Ministrów spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Nabór prowadzi powołany przez ministra zdrowia zespół, który przedstawia premierowi nie więcej niż trzech kandydatów.
Poprzednia rzecznik, Krystyna Barbara Kozłowska, została odwołana 12 grudnia. Komunikat na ten temat nie zawierał uzasadnienia. Do czasu powołania następcy, pełniła dotychczasowe obowiązki.
„W początkowym okresie sprawowania funkcji Rzecznika Praw Pacjenta chciałbym znacząco wzmocnić pozycję rzecznika i jego rolę w systemie ochrony zdrowia. Będę chciał osiągnąć to poprzez zmianę koncepcji współpracy z organami władzy publicznej funkcjonującymi w szeroko rozumianej ochronie zdrowia, w szczególności z ministrem zdrowia, jako organem odpowiedzialnym za politykę zdrowotną w kraju...” - oświadczył na stronie internetowej RPP Bartłomiej Chmielewiec.
Nowy rzecznik przyznał, że wiedza w społeczeństwie o instytucji na czele której stoi jest niewielka.
„Poprzez liczne inicjatywy edukacyjne oraz informacyjne będę dążył do zmiany tego stanu rzeczy. Podnoszenie poziomu świadomości na temat praw pacjenta jest niezwykle istotne, ponieważ Pacjenci, którzy znają swoje prawa mają szansę egzekwować ich realizację, dostrzec istniejące nieprawidłowości oraz w porę zareagować. Reasumując, Rzecznik powinien być instytucją bardziej widoczną w debacie publicznej dotyczącej kluczowych zmian w systemie ochronie zdrowia. Chciałbym, aby Rzecznik miał większy wpływ na kształt tego sytemu i aby liczono się z jego głosem” - napisał nowy Rzecznik Praw Pacjenta.
29 maja 2023
29 maja 2023
29 maja 2023