Fot.: Andrzej Bęben
Od niedzieli 1 października 2017 r. zaczęła działać sieć szpitali. Znalazło się w niej 145 tys. łóżek z 594 placówek. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że w sieci znajdują się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych. W sieci znalazło się 71 placówek z województwa śląskiego.
„Sieć szpitali przywraca systemową sprawiedliwość poprzez kompleksową opiekę nad pacjentem, także w przypadku wystąpienia powikłań” - zapewnia resort. „Sieć szpitali wprowadza kompleksową opiekę nad pacjentem, którą zorganizuje szpital. Koniec z dzieleniem pacjentów na lepszych i gorszych”.
Placówki, które znajdą się w sieci, są podzielone na kilka różnych poziomów tzw. systemu zabezpieczenia.
Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Przy tych placówkach (I, II i III stopnia) funkcjonuje (także od 1 października) nocna i świąteczna opieka zdrowotna.
Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne (20 szpitali onkologicznych, 30 pulmonologicznych, 13 pediatrycznych i 90 placówek ogólnopolskich - instytutów oraz szpitali klinicznych).
Sieć szpitali ma zapewniać:
• świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego,
• świadczenia wysokospecjalistyczne,
• świadczenia z zakresu programów lekowych,
• świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) realizowane w przychodniach przyszpitalnych,
• świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej,
• świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że w sieci znajdują się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych.
29 maja 2023
29 maja 2023
29 maja 2023
29 maja 2023