Start Aktualności Kto będzie mistrzem Polski w ratownictwie medycznym?

Kto będzie mistrzem Polski w ratownictwie medycznym?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 20 września 2017

Fot.: ARC

Trzymamy kciuki za naszych zawodników z SPR Katowice (od lewej) i SPR Rybnik

To okaże się 23 września. W środę (20 września 2017 r.) rozpoczynają się w Krakowie XVI Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym. Organizuje je Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Mistrzostwa Polski to podsumowanie odbywających się w ciągu całego roku eliminacji regionalnych. Rywalizuje 50 załóg, a także goście ze Lwowa. WPR w Katowicach reprezentują dwa zespoły.

O jak najlepsze miejsc walczyć będą zespoły z:
• SPR Katowice (w składzie: Grzegorz Adamus, Piotr Izak, Samuel Matuszewski),
• SPR Rybnik (w składzie: Magdalena Beer, Katarzyna Gęborska-Malach, Piotr Szweblik).

- Zawody mają charakter rywalizacji sportowej, ale przede wszystkim są to ćwiczenia praktyczne, odzwierciedlające realne zdarzenia z codziennej pracy – podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – To zarazem doskonalenie umiejętności, a tym samym możliwości skutecznego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia pacjentów.

Zadania to symulacje wypadków i nagłych zachorowań ze wszystkimi komplikacjami, jakie zwykle w takich sytuacjach pojawiają się w życiu. Oceniana jest więc nie tylko wiedza medyczna, ale też sprawność w znalezieniu rozwiązania trudnych sytuacji, umiejętność udzielenia wsparcia psychologicznego poszkodowanym, odporność na stres i zmęczenie, a także współpraca z innymi służbami.

Zespoły będą miały do wykonania dziesięć zadań. Niektóre z zadań będą miały charakter ćwiczeń i dzięki temu będzie to okazja do pokazania mieszkańcom w interesujący sposób trudnej i wymagającej pracy zespołów ratownictwa medycznego. Będzie też nauka udzielania pierwszej pomocy oraz pokaz działania systemu dysponowania karetkami.

- Podczas części z nich będziemy sprawdzać głównie wiedzę merytoryczną, ale spora część ćwiczeń to będą odbywające się w terenie symulacje rzeczywistych zdarzeń i wypadków. Zaplanowano – jak zwykle podczas zawodów ratowniczych, również zadania nocne. Jednym z trudniejszych, ciekawszych i bardziej widowiskowych elementów będzie symulacja zdarzenia masowego, z udziałem wielu poszkodowanych. W czwartek tereny Muzeum Lotnictwa Polskiego o 12:00 rozpocznie się symulacja akcji ratunkowej podczas zdarzenia masowego.– informuje dyrektor Popławska.

Wyniki Mistrzostw ogłoszone zostaną na krakowskim Rynku w sobotę (23 września) w samo południe. Trzymamy kciuki za naszych zawodników!

 

czytaj też:

Wieści

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Ostatnie wideo

Podziękowania

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Dzieci dziękują ratownikom...

29 maja 2023

Przedszkolaki dziękują katowickim ratownikom

19 maja 2023

Od KW PSP w Katowicach

19 maja 2023

Wszystkiego dobrego w zdrowiu w dniu Waszego święta!

12 maja 2023

Dyrekcja i uczniowie dziękują...

12 maja 2023

Za przeprowadzenie szkolenia...

12 maja 2023