Start Aktualności Zadbaj o serce i posłuchaj... Michała Szpaka

Zadbaj o serce i posłuchaj... Michała Szpaka

WPR

DLA PACJENTÓW | 18 września 2017

Fot.: Andrzej Bęben

Profilaktyka, zdrowy tryb życia to mniej chorób układu sercowo-naczyniowego

24 września przypada Światowy Dzień Serca. Centrum krajowych obchodów będą Katowice. Tego dnia pod Spodkiem będzie można przejść przez specjalistyczne (bezpłatne) badania, pobrać nauki z udzielania pierwszej pomocy, nie zabraknie rozrywki dla młodszych i starszych.

W rozmowy na scenie na temat zdrowego trybu życia zaangażują się eksperci medyczni, dietetycy, sportowcy i znani goście m.in. Agata Młynarska, Robert Korzeniowski, Remigiusz Rączka, który zaprosi
wszystkich uczestników do swojego kulinarnego namiotu pełnego zdrowych potraw.

Na Marsz dla Serca zaprosi grupa „Grzmiące Kije”, a poprowadzi ją Robert Korzeniowski, wielokrotny mistrz olimpijski świata i Europy.

Dzień Serca to przede wszystkim edukacja na temat profilaktyki chorób serca. Mimo coraz większej świadomości społeczeństwa w zakresie istoty profilaktyki w chorobach sercowo-naczyniowych, pomimo mody na zdrowy styl życia choroby układu krążenia to nadal zabójca numer jeden na świecie.

Każdego roku są przyczyną 17,5 mln przedwczesnych zgonów. World Heart Federation, inicjator obchodów, ostrzega, że do roku 2030 liczba ta wzrośnie do 23 milionów. Co roku w Polsce zawał serca dotyka 100 tys. osób, co się równa liczbie mieszkańców jednego sporej wielkości miasta. Dla 35 tys. pacjentów zawał kończy się zgonem.

W Polsce choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają one za 48 proc. zgonów, podczas gdy choroby nowotworowe - za 23 proc. 50 proc. zgonów z powodu zawału dotyczy osób w wieku produkcyjnym.

Organizatorzy z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego nie chcą jednak straszyć. Celem organizowanego w ponad 120 krajach Dnia Serca, jest przede wszystkim profilaktyka. Dlatego uczestnicy wydarzenia, będą mogli dowiedzieć się jak zapobiec wielu chorobom sercowo-naczyniowym wprowadzając kilka prostych codziennych zmian, takich jak zdrowa dieta, aktywność fizyczna, regularne badanie czy zaprzestanie palenia.

W niedzielę 24 września w godzinach od 10:00 do 16:00 będzie przebadąć się bezpłatnie (pomiar ciśnienia, EKG, pomiar cholesterolu itp). Będzie można również oddać honorowo krew, której – jak wiadomo – nigdy nie za dużo.

Część rozrywkowa Światowego Dnia Serca zacznie się w samo południe. Na scenie głównej zaprezentują się m.in: Majka Jeżowska, Kabaret RAK, grupa taneczna TAP DANCE z Domu Kultury „Koszutka” oraz Michał Szpak. Centralne Obchody Światowego Dnia Serca zakończy koncert zespołu PECTUS.

czytaj też:

Wieści

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Ostatnie wideo

Podziękowania

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Dzieci dziękują ratownikom...

29 maja 2023

Przedszkolaki dziękują katowickim ratownikom

19 maja 2023

Od KW PSP w Katowicach

19 maja 2023

Wszystkiego dobrego w zdrowiu w dniu Waszego święta!

12 maja 2023

Dyrekcja i uczniowie dziękują...

12 maja 2023

Za przeprowadzenie szkolenia...

12 maja 2023