Start Aktualności Za kilka miesięcy tak będą karmić w każdym szpitalu?

Za kilka miesięcy tak będą karmić w każdym szpitalu?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 15 września 2023

Fot.: pixabay.com

Pogotowie ratunkowe swoich pacjentów nie żywi. Często jednak przekazuje ich do szpitali, co u niektórych chorych wywołuje strach. Bo boją się nie tylko leczenia, ale i szpitalnego żywienia. Wkrótce te ostatnie obawy powinny minąć, bo będą mieli zapewniony „Dobry posiłek w szpitalu”. Przedstawiamy szczegóły tej kulinarno-dietetycznej rewolucji!

Nie stanie się to pojutrze, ale wówczas, gdy PiS wygra wybory. Jest nadzieja, że jeśli rządy przejmie obecna opozycja, to też sprawi, że zaistnieje „dobry posiłek w szpitalu". Na razie jest projekt rozporządzenia minister zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach. Opublikowany został 14 września. Jak ktoś miałby chęć zapoznać się z tym dokumentem, to zamieszczamy go jako załącznik do tego tekstu.

Jakby komuś umknęło, to przypominamy, że program „Dobry posiłek w szpitalu” ogłosiło (5 września) PiS w ramach obietnic wyborczych składanych społeczeństwu. Gwoli ścisłości z podobny projekt, na mniejszą skalę, był przedmiotem dyskusji w zeszłym roku.

To wróćmy do tego, co jest teraz, a ma być faktem (prawdopodobnie) już od roku 2024.

Jeśli uda się
teorię wprowadzić do praktyki, to z w szpitalach nie będzie już wydawanych śniadań takich, że jak pacjent zobaczył, co ma na talerzu, to mu się pogorszyło. A na talerzu jest skromnie (nie wszędzie, trzeba to zaznaczyć), bo obecnie średnio tzw. dzienna stawka żywieniowa w szpitalach mieści się między 6 a 11 zł. Są jednak szpitale, w których na żywienie jednego pacjenta wydaje się nawet ponad 20 zł (dobowo).

Jak to kiedyś pisała NIK w jednym z wielu raportów: „Wyżywienie chorych w szpitalach mieści się w zakresie pojęcia świadczenia opieki zdrowotnej wykonywanego w podmiotach leczniczych, udzielających świadczeń w trybie stacjonarnym i całodobowym. Tym samym, podmiot leczniczy udzielający świadczeń zdrowotnych zobowiązany jest, w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia, zapewnić pacjentom wyżywienie adekwatne do stanu zdrowia”.

Ma być lepiej
bo w omawianym rozporządzeniu, które „określa program pilotażowy w zakresie poradnictwa dietetycznego oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach pod nazwą „Dobry posiłek w szpitalu”, zwany dalej programem pilotażowym”, podwyższa się wymiar dziennej stawki żywieniowej o 25 zł „za osobodzień pobytu na oddziale”.

Ważna uwaga: do programu pilotażowego kwalifikuje się świadczeniobiorców przyjętych do szpitala, którzy nie są żywieni dojelitowo lub pozajelitowo lub nie przebywają na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

W związku z wprowadzeniem pilotażowego programu znacznie więcej pracy będą mieli nie tylko zaopatrzeniowcy (jeśli szpital prowadzi własną kuchnię) i dietetycy. Koniecznym będzie opracowanie jadłospisu na co najmniej tydzień. Będą zobligowani do wyszczególnienia składu posiłku. Nie tylko jego wagi i kaloryczności, ale także wartości odżywczych, a także obecności alergenów itd.

W szpitalu poza dietą
podstawową obowiązują także inne diety:

• lekkostrawna,
• łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu,
• łatwostrawna z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego,
• ubogoresztkowa,
• z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów
• o kontrolowanej zawartości kwasów tłuszczowych,

• bogatoresztkowa,
• bogatobiałkowa,
• niskobiałkowa,
• eliminacyjna,
• papkowata,
• płynna,
• wzmocniona,
• do żywienia przez zgłębnik lub przetokę.

Jak to się mówi: lepiej późno niż wcale. Od lat wszyscy wiedzą, że żywienie szpitalne, jak jest, takie jest. Cieszy więc, że minister zdrowia Katarzyna Sójka w uzasadnieniu do projektu rzeczonego rozporządzenia podkreśla, że „Dobrze odżywiony świadczeniobiorca szybciej powraca do zdrowia i tym samym może krócej przebywać w szpitalu, co korzystnie wpływa na jego ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego, a także obniża całkowity koszt leczenia. Niedożywienie albo niewłaściwie dobrana dieta może negatywnie wpływać na przebieg choroby i rekonwalescencję, wydłużać pobyt chorego w szpitalu, a w konsekwencji zwiększać koszty jego leczenia”.

Wszystkim odbiorcom treści publikowanych na wpr.pl życzymy, by nie musieli na sobie sprawdzać, jak jest „dobry posiłek w szpitalu".

 

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023