Start Aktualności Duże wsparcie samorządu wojewódzkiego dla grup GOPR

Duże wsparcie samorządu wojewódzkiego dla grup GOPR

UMWŚ, WPR

DLA PACJENTÓW | 31 maja 2023

Fot.: Andrzej Bęben

Zarząd Województwa Śląskiego wyraził zgodę na udzielenie dotacji celowej Grupie Jurajskiej GOPR (1 285 000 zł) oraz Grupie Beskidzkiej (1 215 000 zł). W latach 2018-2023 do obu grup trafiło łącznie prawie 8 mln zł z budżetu Województwa Śląskiego. Symboliczne czeki naczelnikom obu grup przekazali (31 maja) marszałek Jakub Chełstowski oraz radni Maria Materla i Marek Bieniek.

Konsekwentnie wspieramy GOPR. W tym roku do Grupy Jurajskiej i Beskidzkiej trafi łącznie 2,5 mln zł, które mogą zostać przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu, utrzymanie stacji ratunkowych, obsługę techniczną czy niezbędne przedsięwzięcia. To inwestycja w bezpieczeństwo, zarówno mieszkańców jak i turystów, którzy odwiedzają nasz region. Ratownicy zasługują na lepsze warunki pracy i sprzęt, który nie tylko ułatwia pracę, ale może ratować zdrowie i życie – podkreślił marszałek śląski Jakub Chełstowski.

– Dziękuję marszałkowi i Sejmikowi za dostrzeżenie potrzeb i wsparcie finansowe. Śląskie się zmienia, turystyka się rozwija i ten ruch jest z roku na rok coraz większy. Dzięki tym środkom możemy się doskonalić i mieć lepszy sprzęt, by móc pomagać turystom – wyjaśnił Robert Pilarczyk, naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR.

Dotacje pozwolą na dofinansowanie działań związanych z utrzymaniem gotowości ratowniczej, w tym m.in. zakup niezbędnego sprzętu, utrzymanie stacji ratunkowych, obsługę techniczną oraz zakup elementów infrastruktury obiektów GOPR.

Każda z grup, które otrzymały wsparcie finansowe od samorządu wojewódzkiego, kupi busa. To pozwoli nie tylko na sprawny transport ratowników, ale także na skuteczniejsze prowadzenie szkoleń i prac organizacyjnych. Grupa Jurajska GOPR zakupi również karetkę górską (z napędem na cztery koła). Taki pojazd umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc, w których doszło do wypadku oraz ewakuację poszkodowanych.

Dokończone zostaną również prace wykończeniowe Centralnej Stacji Ratunkowej Grupy Jurajskiej GOPR. Modernizacja budynku pozwoli na sprawne utrzymywanie gotowości ratowniczej, a dzięki stworzeniu skrzydła szkoleniowego, także na doskonalenie kompetencji ratowników GOPR oraz podmiotów współpracujących. Podnoszenie kwalifikacji ratowników i doposażenie grup w niezbędny sprzęt umożliwi poprawę warunków pracy podczas wypraw, akcji oraz interwencji ratowniczych, co bezpośrednio przekłada się na wzrost bezpieczeństwa publicznego.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023