Start Aktualności Gdy pacjent spadł w nocy z drzewa, czyli rywalizacja ratowników

Gdy pacjent spadł w nocy z drzewa, czyli rywalizacja ratowników

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 31 maja 2023

Fot.: Miłosz Bogdanowicz

W zawodach uczestniczyło 26 ekip

To była kolejna okazja do sprawdzenia umiejętności zespołów ratownictwa medycznego. W atmosferze zwykłej pracy i jednocześnie prawie sportowej rywalizacji przeprowadzono (29-31 maja) w Sulisławiu II Opolskie Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. Zawody zorganizowało Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. Zespół reprezentujący Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach zdobył I miejsce w jednym zadań, a w klasyfikacji generalnej zajął VI miejsce. Gratulacje!

30 maja 2023 r. w godzinach przedpołudniowych, w ciepłowni ECO w Grodkowie miał miejsce atak terrorystyczny. Rannych zostało dwóch policjantów. Dzięki współpracy służb antyterrorystycznych z Opola i zespołów ratownictwa medycznego sprawca ujęty i osadzony, a ranni zostali przewiezieni do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo... To było oczywiście zdarzenie pozorowane, jedna z konkurencji opolskich mistrzostw. Sytuacja powtarzała się 26 razy, bo tyle ekip – z całej Polski – wystartowało w II Opolskich Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym.

Zadania, w których sprawdzali się startujący, nie były wzięte z czystej teorii. Wręcz przeciwnie. Podkreśla to komandor opolskich mistrzostw:

– W większości przypadków są to scenki, które każdy z nas gdzieś tam miał i sprawiły nam jakąś trudność. Była konkurencja, w której pan, który wspinał się na czereśnię i spadł z tego drzewa, połamał sobie nogi. Spadł na taki daszek. Po ciemku, z latarkami, trzeba go było w odpowiedni sposób zaopatrzyć – tłumaczył dziennikarzowi Radia Opole Robert Czochara, komandor mistrzostw.

 

Reprezentacja WPR w Katowicach w pełnym składzie (foto: Facebook WPR w Katowicach)

 

Zdaniem Macieja Sędzika z Prudnickiego Centrum Medycznego, organizatorom udało się zapewnić wysoki poziom realizmu w inscenizowanych sytuacjach zagrożenia.

– Same fantomy, z których korzystamy, podobnie jak prawdziwego pacjenta, możemy je monitorować przy pomocy sprzętu, który na co dzień wykorzystujemy w swojej pracy. Prowadzi podobne funkcje, jak na tkance, jak na organizmie prawdziwego człowieka, więc tu naprawdę jest duża wierność

Dawid Duńczyk z Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze też zachwalał radiowcom zawody.

– To świetny sposób nie tylko na zweryfikowanie, ale też rozszerzenie swojej wiedzy… Na pewno chęć rywalizacji, chęć sprawdzenia siebie, poddanie się ocenie kolegów, fachowców. Różne sytuacje, niektóre są rzadsze, inne częstsze. Generalnie jest to doskonała forma nauki.

Patronat honorowy nad Mistrzostwami sprawowali: Ministerstwo Zdrowia, Andrzej Buła – marszałek województwa opolskiego, Sławomir Kłosowski – wojewoda opolski, prof. dr hab. n. med. Jerzy Robert Ładny – konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej oraz Andrzej Kruczkiewicz – starosta nyski.

 

PS.
Pełne wyniki Mistrzostw podamy, gdy tylko zostaną one oficjalnie opublikowane.

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023