Start Aktualności Karetki z Polski pojadą w strefę frontową na Ukrainie

Karetki z Polski pojadą w strefę frontową na Ukrainie

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 24 maja 2023

Fot.: mat. prasowe

Zespołu Pomocy Humanitarnej i MedycznejPierwsza transza dostawy ambulansów dla Ukrainy jest już w Kijowie. Na międzynarodowy apel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o pilną dostawę karetek na linię frontu jako pierwsza zareagowała Polska. Dostarczyła w poniedziałek (22 maja) 26 ambulansów. Polska zapowiedziała, że w sumie przekaże 40 karetek.

– Taki sprzęt, niestety, jest szczególnie potrzebny. I Ministerstwo Zdrowia, i Ministerstwo Obrony Narodowej i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zareagowały błyskawicznie. Sprzęt został zebrany z różnych miejsc w Polsce, co widzimy po tablicach rejestracyjnych, i ciągu doby była odpowiedź pozytywna na wniosek ukraiński – powiedział polskim dziennikarzom Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie. Wyjaśnił, że Kijów apelował o takie wsparcie „w związku z przygotowaniami do ofensywy” w wojnie z Rosją.

Ambasada poinformowała również, że w ubiegłym tygodniu zakończyła się misja szkoleniowa dla prawie 200 ukraińskich ratowników medycznych z nowo utworzonych brygad. Szkolenie prowadzą instruktorzy ratownictwa Zespołu Pomocy Humanitarnej i Medycznej (ZPHM), wyznaczeni przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.  ZPHM (powstał w maju 2022 r.) to grupa złożona z 60 specjalistów medycznych i innych niezbędnych do prowadzenia akcji ratunkowej oraz udzielania wsparcia humanitarnego poza terytorium Polski.

Zespół ma zapewniać natychmiastową i niezbędną pomoc osobom w przypadku zagrożenia ich zdrowia lub życia poza granicami naszego kraju.

„Polska wspiera Ukrainę od początku rosyjskiej agresji – w szczególności w zakresie pomocy medycznej. Do tej pory przekazano dużą ilość leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego. Polska dostarcza także sprzęt medyczny dla jednostek bojowych – apteczek osobistych lub plecaków ratunkowych” – podano w komunikacie.

Przypomnijmy, że Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, w ramach akcji pomocowej samorządu wojewódzkiego, przekazało na Ukrainę dziewięć (pozasystemowych karetek); pięć w 2022 r. i cztery w tym.

Dziesięć miesięcy temu Ministerstwo Spraw Zagranicznych, przekazało ukraińskim samorządom 25 nowych i w pełni wyposażonych karetek pogotowia ratunkowego. Uroczyste przekazanie ambulansów odbyło się we Lwowie. Karetki trafiły do miast w obwodach czernihowskim, charkowskim i sumskim. Jedna została w obwodzie lwowskim co uwieczniono na poniższym filmiku:

 

 

czytaj też:

Wieści

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Ostatnie wideo

Podziękowania

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Dzieci dziękują ratownikom...

29 maja 2023

Przedszkolaki dziękują katowickim ratownikom

19 maja 2023

Od KW PSP w Katowicach

19 maja 2023

Wszystkiego dobrego w zdrowiu w dniu Waszego święta!

12 maja 2023

Dyrekcja i uczniowie dziękują...

12 maja 2023

Za przeprowadzenie szkolenia...

12 maja 2023