Start Aktualności Społeczeństwo uznaje zawody medyczne za prestiżowe  

Społeczeństwo uznaje zawody medyczne za prestiżowe  

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 15 maja 2023

Fot.: pixabay.com

W pierwszej dziesiątce najbardziej poważanych w społeczeństwo i przez społeczeństwo profesji znalazły się cztery zawody medyczne: ratownik medyczny (2. miejsce), pielęgniarka/pielęgniarz (3. miejsce), lekarz (4. miejsce) oraz farmaceuta (6. miejsce). Trzecią edycję rankingu agencji SW Research wygrał (jak dwie poprzednie) strażak, ale ratownik medyczny depcze mu po piętach. Może więc w 2024 r. dojdzie do zmiany lidera?

W pierwszej dziesiątce najbardziej szanowanych w Polsce profesji znaleźli się:
• profesor uczelniany (5. miejsce),
• górnik (7. miejsce),
• inżynier (8. miejsce),
• specjalista IT (9. miejsce) i – co dla wielu może być zaskakujące, choćby z tej racji, że wykonujących ten zawód jest z roku na roku coraz mniej:
• szewc (10. miejsce).

W ranking prestiżu zawodów uwzględniono 42 profesje. Zestawienie przygotowuje instytut badawczy SW Research. Tegoroczne wyniki pokazują pewną stabilność nie tylko w czołówce najbardziej poważanych profesji, ale również wśród specjalności zamykających zestawienie.W roku 2023, podobnie jak w latach ubiegłych, podium zdominowane jest przez dwa zawody: strażaka oraz ratownika medycznego.

Pierwszy z nich zyskał szacunek u 84 proc. Polaków, drugi – przez 83 proc. O miejsce trzecie tradycyjnie rywalizują pielęgniarki i lekarze. W tej edycji pielęgniarki zyskały 75-proc. poparcie, wyprzedzając o punkt procentowy lekarzy.

Na końcu tabeli... czyli za najmniej poważane zawody uznano wykonujących profesję:
• influencera,
• youtubera i
• działacza partii politycznej.

Analogicznie do podium, również w przypadku listy najmniej poważanych zawodów można mówić o pewnej stabilizacji w latach 2021-23. Ostatnie dwie pozycje wymieniają między sobie influencerzy i youtuberzy, których poważaniem darzy średnio 13 proc. polskiego społeczeństwa. Pozostałe pozycje (od 36 do 32) z końca tabeli to domena polityków: działaczy partyjnych (14 proc.), posłów (16 proc.), ministrów (20 proc.) oraz radnych (21 proc.).

 

 

czytaj też:

Wieści

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Ostatnie wideo

Podziękowania

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Dzieci dziękują ratownikom...

29 maja 2023

Przedszkolaki dziękują katowickim ratownikom

19 maja 2023

Od KW PSP w Katowicach

19 maja 2023

Wszystkiego dobrego w zdrowiu w dniu Waszego święta!

12 maja 2023

Dyrekcja i uczniowie dziękują...

12 maja 2023

Za przeprowadzenie szkolenia...

12 maja 2023