Newseria Biznes, WPR
DLA PACJENTÓW | 23 marca 2023
Fot.: pixabay.com
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) w krajach rozwiniętych jest pierwszą przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 60. roku życia. Dotyka w Polsce ponad miliona pacjentów Jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Może przyjąć postać suchą lub wysiękową (neowaskularną, nAMD), która ma zdecydowanie cięższy i gwałtowniejszy przebieg. U wielu pacjentów choroba jest rozpoznawana zbyt późno. Polacy nie mają w zwyczaju regularnego odwiedzania okulisty...
Dlatego też chorzy są narażeni na stopniową utratę wzroku, mimo że w ramach programu lekowego chorzy mają dostęp do nowoczesnych terapii, a leczenie schorzeń siatkówki jest w Polsce na wysokim, światowym poziomie.
Szacuje się, że w Polsce 1,2–1,9 mln osób ma AMD (w tym ok. 140 tys. jego wysiękową postać tej choroby), a w każdym roku przybywa ok. 14 tys. nowych.
– Choroby siatkówki to wrażliwy i newralgiczny obszar działania okulistyki, ponieważ od wielu lat wiemy, że ich leczenie to jest wyścig z czasem. Dlatego w tej chwili ustawiamy system tak, żeby to było pilne wskazanie do diagnostyki i leczenia, szczególnie w kontekście schorzeń plamki, które dotykają naprawdę bardzo wielu pacjentów – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.
– Zabiegamy o nowe leki, które przekładają się na rzadszą potrzebę poddawania się zastrzykom, ponieważ to jest wielka ulga dla pacjenta, ale również dla systemu – wskazuje Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska.
W 2016 r. pacjenci z AMD uzyskali dostęp do bezpłatnego leczenia. Wcześniej trzeba było mieć pieniądze na prywatne leczenie. A kogo na to nie było stać, to… Różnie bywało. Bywało, że tracili wzrok.
– Teraz, po siedmiu latach jego obowiązywania, chcieliśmy ponownie się przyjrzeć, jak wygląda ścieżka pacjenta. Okazuje się, że mamy dobre leczenie, mamy prawie 200 placówek, w których Polacy mogą się leczyć, ale pomimo tych dobrych podstaw prawie dwie trzecie pacjentów wciąż nie ma dostępu albo nie podejmuje leczenia, a więc stopniowo traci wzrok – podkreśla Małgorzata Pacholec.
Szacuje sięk. 30 proc. Polaków nigdy nie było u okulisty. Tymczasem ocenę czynności centralnej części siatkówki, czyli plamki, umożliwia bardzo prosty i szybki tzw. test Amslera, który okulista lub nawet lekarz rodzinny powinien proponować każdemu pacjentowi po 50. roku życia. Taki test można nawet zrobić samodzielnie w domu. Zalączamy go. Wydrukuj plik. Postępuj według instrukcji.
29 maja 2023
29 maja 2023
29 maja 2023
29 maja 2023