Start Aktualności Waldemar Kraska o terminie zniesienia stanu zagrożenia epidemią

Waldemar Kraska o terminie zniesienia stanu zagrożenia epidemią

SE, WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 22 marca 2023

Fot.: waldemarkraska.pl

W grudniu 2022 r. spodziewano się, że nastąpi to w styczniu. Nawet premier Mateusz Morawiecki nie odrzucał takiej możliwości, jeśli tylko by wskazali ją eksperci. Obecnie „stan zagrożenia epidemią” obowiązuje do końca marca. Kiedy będzie jego ostateczny koniec? Raczej nie w kwietniu.

O tym wypowiadał się w rozmowie z Jackiem Prusinowskim w Radiu Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przyznał, że sezon grypowy, RSV i covidowy dobiega końca, choć nadal notuje się dziennie kilka tysięcy zarażeń SARS-CoV-2.

– Widzimy, że jesteśmy już właściwie poza szczytem zachorowań na covid – przyznał wiceminister Kraska.

Dopytywany, jak długo w Polsce będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemią, rozmówca Radia Plus powiedział, że maksymalnie do połowy roku.

– Miesiąc, dwa, trzy. Zobaczymy jaka będzie rekomendacja ekspertów – podkreślił urzędnik.

W ostatnim tygodniu marca taka decyzja ma być podjęta. Mało prawdopodobne jest, by od 1 kwietnia było „po stanie zagrożenia epidemią”.

Stanowisko wiceministra jest zbieżne z ustaleniami serwisu prawo.pl. Cytowany przez portal przedstawiciel resortu zdrowia mówił, że termin zniesienia stanu epidemicznego ma zostać ustalony"optymalnie z punktu widzenia adresatów tych norm", bo rząd nie chce wprowadzać nadmiernego zamieszania związanego z ewentualnym zakończeniem tego stanu zagrożenia.

Teraz ma trwać przegląd regulacji prawnych w administracji rządowej i samorządach terytorialnych, które zostaną poprawione wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego. To ważne, bo stan zagrożenia epidemicznego wpływa na obowiązywanie wielokrotnie nowelizowanej ustawy covidowej, która z kolei odnosi się do kilkudziesięciu innych ustaw – podkreśla prawo.pl.

 

 

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Ostatnie wideo

Podziękowania

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Dzieci dziękują ratownikom...

29 maja 2023

Przedszkolaki dziękują katowickim ratownikom

19 maja 2023

Od KW PSP w Katowicach

19 maja 2023

Wszystkiego dobrego w zdrowiu w dniu Waszego święta!

12 maja 2023

Dyrekcja i uczniowie dziękują...

12 maja 2023

Za przeprowadzenie szkolenia...

12 maja 2023