SE, WPR
DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 22 marca 2023
Fot.: waldemarkraska.pl
W grudniu 2022 r. spodziewano się, że nastąpi to w styczniu. Nawet premier Mateusz Morawiecki nie odrzucał takiej możliwości, jeśli tylko by wskazali ją eksperci. Obecnie „stan zagrożenia epidemią” obowiązuje do końca marca. Kiedy będzie jego ostateczny koniec? Raczej nie w kwietniu.
O tym wypowiadał się w rozmowie z Jackiem Prusinowskim w Radiu Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przyznał, że sezon grypowy, RSV i covidowy dobiega końca, choć nadal notuje się dziennie kilka tysięcy zarażeń SARS-CoV-2.
– Widzimy, że jesteśmy już właściwie poza szczytem zachorowań na covid – przyznał wiceminister Kraska.
Dopytywany, jak długo w Polsce będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemią, rozmówca Radia Plus powiedział, że maksymalnie do połowy roku.
– Miesiąc, dwa, trzy. Zobaczymy jaka będzie rekomendacja ekspertów – podkreślił urzędnik.
W ostatnim tygodniu marca taka decyzja ma być podjęta. Mało prawdopodobne jest, by od 1 kwietnia było „po stanie zagrożenia epidemią”.
Stanowisko wiceministra jest zbieżne z ustaleniami serwisu prawo.pl. Cytowany przez portal przedstawiciel resortu zdrowia mówił, że termin zniesienia stanu epidemicznego ma zostać ustalony"optymalnie z punktu widzenia adresatów tych norm", bo rząd nie chce wprowadzać nadmiernego zamieszania związanego z ewentualnym zakończeniem tego stanu zagrożenia.
Teraz ma trwać przegląd regulacji prawnych w administracji rządowej i samorządach terytorialnych, które zostaną poprawione wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego. To ważne, bo stan zagrożenia epidemicznego wpływa na obowiązywanie wielokrotnie nowelizowanej ustawy covidowej, która z kolei odnosi się do kilkudziesięciu innych ustaw – podkreśla prawo.pl.
29 maja 2023
29 maja 2023
29 maja 2023