Start Aktualności Z pomocą dla ukrainskiej służby zdrowia w rejonie przyfrontowym

Z pomocą dla ukrainskiej służby zdrowia w rejonie przyfrontowym

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 3 marca 2023

W piątek (3 marca) w drogę na wschód ruszył, spod siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, konwój samochodów, darów marszałkowskich jednostek dla Ukrainy. Koordynator akcji „Śląski konwój dla Ukrainy” Łukasz Pach, dyrektor WPR w Katowicach zameldował marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu o gotowości odprawienia pierwszego transportu.

W drogę ruszyły ambulanse i samochody osobowe przekazane w ramach marszałkowskiej akcji. Karetki podarowały: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach (4 wozy) oraz Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu (1) i Bielskie Pogotowie Ratunkowe (1). Do Tarnowa pojechały karetki i cztery samochody osobowe. Dlaczego tam? Bo z Tarnowa odbierze je Fundacja Moc Przyszłości, która z kolei przekaże je Ukraińcom.

– Trafią one w okolice Charkowa i miasta Konotop do strefy zero. W konwoju znajdzie się pomoc medyczna w postaci m.in. sprzętu medycznego, środków ochrony indywidualnej, środków opatrunkowych, łóżek i aż 30 agregatów prądotwórczych. Karetki, które nie są nowe, ale za to sprawdzone i sprawne, będą służyły na froncie. Z kolei samochody posłużą do przewożenia rannych. Dziennie jest około 500-600 poszkodowanych osób. Nie ma ich jak przetransportować do szpitala – mówił tuż przed wyjazdem „Super Expressowi” Łukasz Pach.

Konsul honorowy Ukrainy w Tarnowie Bartłomiej Babuśka powiedział dziennikarzom, że w drugim rzucie generatory prądu, które pojadą na Ukrainę są zdolne zasilić w energię salę operacyjną. Tirem dostarczony będzie, w drugim konwoju, diagnostyczny sprzęt medyczny, łóżka szpitalne, stoły rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, pompy infuzyjne, respiratory, defibrylatory, aparaty EKG, leki i środki opatrunkowe.

– Niedawno rozmawiałem z merem Kijowa. Witalij Kliczko powiedział, że Ukraina potrzebuje ok. 800 ambulansów do obsługi deokupowanych terenów. Żywot karetki jest krótki, około miesiąca. Nie wytrzymują obciążenia. To nie są pojazdy przystosowane do jazdy terenowej.

Ze względów bezpieczeństwa koordynator akcji pomocowej nie mógł podać terminu wyjazdu tira ze sprzętem medycznym.

 

 

czytaj też:

Wieści

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Ostatnie wideo

Podziękowania

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Dzieci dziękują ratownikom...

29 maja 2023

Przedszkolaki dziękują katowickim ratownikom

19 maja 2023

Od KW PSP w Katowicach

19 maja 2023

Wszystkiego dobrego w zdrowiu w dniu Waszego święta!

12 maja 2023

Dyrekcja i uczniowie dziękują...

12 maja 2023

Za przeprowadzenie szkolenia...

12 maja 2023