Start Aktualności Za wsparcie Ukraińców w walce z rosyjskim agresorem

Za wsparcie Ukraińców w walce z rosyjskim agresorem

WPR

PODZIĘKOWANIA DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 23 lutego 2023

Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach został wyróżniony takim oto certyfikatem honorowym. Dyrektor tym się nie chwali, ale wpr.pl uznał, że trzeba o tym zakomunikować naszym odbiorcom.

Mija rok odkąd Ukraina walczy z Siłami Zbrojnymi Federacji Rosyjskiej, które – w myśl kremlowskiego planowania – miały w trzy dni zająć Kreml, a góra w trzy tygodnie opanować całą Ukrainę, oferując jej русский мир, czyli rosyjski świat oraz oсвобождение, czyli wyzwolenie, od rządów neonazistowskich, jak określał Kreml władze Ukrainy.

W pierwszych tygodniach wojny dyrektor Pach, wraz z naszymi ratownikami-wolontariuszami jeździł pod polsko-ukraińską granicę, pomagając w udzielaniu pomocy uchodzącym przed wojną z Ukrainy. Przypomnijmy, że ratownicy-wolontariusze niedawno odebrali Srebrne Krzyże Zasługi przyznane im decyzją Andrzeja Dudy, prezydenta Rzeczypospolitej.

– Byłem w poniedziałek (1 marca), wraz z kardiochirurgami z Zabrza, na przejściu granicznym z Ukrainą. W ciągu dwóch godzin widzieliśmy wiele karetek z różnych stron Polski. Ratownicy przyjechali do Medyki, by służyć pomocą uchodźcom. Przyjechali z własnej woli, ale nie zawsze uzgadniając to z władzami województwa. Myśmy to uzgodnili, bo na granicy tyle się dzieje, że lepiej jest nie robić niepotrzebnego zamieszania – wyjaśniał wpr.pl przed rokiem Łukasz Pach.

Gdy z początkiem marca 2022 r. marszałek śląski Jakub Chełstowski zaapelował do instytucji marszałkowskich, ich kierownictw oraz pracowników o włączenie się do pomocy dla Ukrainy. Już 4 marca dyrektor Pach wygospodarował trzy karetki.

– Darowizna ambulansów nie wpłynie na naszą działalność. To pojazdy wycofane z systemu, będące w naszej flocie w rezerwie. Choć mają swoje lata, to nadal są sprawne. Sądzę, że przydadzą się służbom medycznym działającym w warunkach wojennych. O tym wiedzą Ukraińcy i sami mówili nam, że tam, gdzie toczą się walki, takie samochody znajdą zastosowanie – wyjaśniał wówczas Łukasz Pach.

I tak moglibyśmy wymieniać kilkanaście innych proukraińskich inicjatyw dyrektora WPR w Katowicach. Skromni ludzie nie chwalą się dobrymi uczynkami, ale ci, którym oni pomagają, dostrzegają ich dobroczynność. Tego dowodem jest, prezentowany na fotce, CERTYFIKAT HONOROWY przyznany naszemu dyrektorowi przez Lwowskie Obwodowe Centrum Ratownictwa Medycznego i Medycyny Katastrof.

Dyrektora Pacha wyróżniono „za silne wsparcie narodu ukraińskiego w zwalczaniu rosyjskiej agresji, pomoc humanitarną dla Ukrainy i jej obrońców”.

Gratulujemy!

I na koniec informujemy, jakby ktoś o tym nie wiedział, że z początkiem marca z Katowic wyruszy Śląski Konwój dla Ukrainy. Dostarczy sprzęt medyczny. Nasze Pogotowie przekaże m.in. cztery ambulanse, kilkanaście aparatów EKG, noszy, respiratorów itd. W sumie na liście darów znajduje się (stan na 23 lutego) 147 pozycji. Decyzją marszałka śląskiego koordynatorem tego programu pomocowego został Łukasz Pach. Jakby nie patrzeć, to wyraz docenienia doświadczenia dyrektora WPR w Katowicach w organizacji takich przedsięwzięć przez władze samorządu wojewódzkiego…

 

 

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Ostatnie wideo

Podziękowania

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Dzieci dziękują ratownikom...

29 maja 2023

Przedszkolaki dziękują katowickim ratownikom

19 maja 2023

Od KW PSP w Katowicach

19 maja 2023

Wszystkiego dobrego w zdrowiu w dniu Waszego święta!

12 maja 2023

Dyrekcja i uczniowie dziękują...

12 maja 2023

Za przeprowadzenie szkolenia...

12 maja 2023