Start Aktualności W Bieszczadach nową karetką do potrzebujących pomocy

W Bieszczadach nową karetką do potrzebujących pomocy

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 9 lutego 2023

Fot.: BBR w Sanoku

Flota Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku (BPR) wzbogaciła się o nowy ambulans. Z napędem na cztery koła, bo obsługuje karetkę zespół ratownictwa medycznego stacjonujący w Komańczy. W tak trudnym, górskim, terenie, najlepiej sprawdzają się pojazdy z napędem na wszystkie koła.

BPR to młode pogotowie, przy WPR w Katowicach, jest wręcz w wieku dziecięcym, co nie jest ujmą dla BPR. Zostało utworzone w 2017 r., po tym, gdy zostało wydzielone ze Szpitala Specjalistycznego w Sanoku.

W 2019 r. BPR zawarło umowę z POW NFZ na rejon operacyjny bieszczadzki, tym samym rozszerzając zasięg działalności. swoją działalność. Obecnie BPR obsługuje, przez 14 podstacji, powiaty: sanocki, leski, bieszczadzki i brzozowski. Pogotowie dysponuje 17 zespołami ratownictwa medycznego. 16 z nich zespoły podstawowe i jeden ZRM specjalistyczny, z lekarzem w składzie. BPR sezonowo uruchamia jest wodny zespół ratownictwa medycznego operujący na Jeziorze Solińskim. W zespołach pracuje 159 ratowników medycznych i pielęgniarek/pielęgniarzy.

Karetkę BPR zakupiło z własnych funduszy. Kosztowała ok. 600 tys. zł. To już piętnasty nowy ambulans w flocie Pogotowia.

– Dzięki temu, że wcześniej otrzymaliśmy duże dofinansowanie do zakupu karetek z funduszu covidowego, Ministerstwa Zdrowia i wojewody podkarpackiego, mogliśmy teraz kupić karetkę do Komańczy z własnych środków – podkreśla Beata Pieszczoch, dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku w rozmowie z portalem sanok.naszemiasto.pl., podkreślając, że od początku istnienia BPR wymiana kilkunastoletniego taboru na nowy, była sprawą priorytetową. Dość powiedzieć, że ambulans-rekordzista miał na liczniku przejechanych… pół miliona kilometrów!

W województwie podkarpackim funkcjonuje
• 96 zespołów ratownictwa medycznego, w tym: 14 zespołów specjalistycznych.

W 2021 r. do pacjentów wyjeżdżały ponad 143 tys. razy. 18 tys. zrealizowały karetki BPR. W 2022 r. BPR wyjeżdżało z pomocą 16 tys. razy.

 

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023