Start Aktualności Pięćdziesiąt lat minęło, jak jeden dzień...

Pięćdziesiąt lat minęło, jak jeden dzień...

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 11 stycznia 2023

Fot.: Patryk Pyrlik

Są jedną z trzech etatowych orkiestr policyjnych. Obok warszawskiej i wrocławskiej. Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach świętuje „abrahama”. Grają od 50 lat, w tym również na uroczystościach organizowanych przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach (w zmniejszonym skladzie). Życzymy wszystkiego dobrego w zdrowiu muzykom w policyjnych uniformach.

„Orkiestra powstała w 1973 r. Muzycy reprezentują śląski garnizon Policji i uczestniczą w różnego rodzaju uroczystościach państwowych, resortowych czy religijnych. Wielokrotnie reprezentowali śląski garnizon na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. Od początku istnienia muzycy zagrali ponad 4000 koncertów na terenie całego kraju. W repertuarze orkiestry odnajdziemy utwory marszowe, koncertowe, transkrypcje muzyki symfonicznej, utwory religijne, a także opracowania standardów muzyki rozrywkowej” – podaje w okolicznościowym komunikacie biuro prasowe KWP w Katowicach.

Obecnie, od roku 2010, kapelmistrzem Orkiestry jest asp.szt. Waldemar Skotarski. „Dowodzi” 33 muzykami.

Jak się zostaje muzykiem w policyjnej orkiestrze? Nie wystarczy być muzykiem. Wpierw trzeba zostać policjantem. Ćwiczą nie tylko z puzonem, fletem czy trąbką, ale także – jak „zwykli” policjanci – z bronią, uczestniczą w specjalistycznych szkoleniach. Zawsze mogą zamienić instrument na broń i wrócić do „niemuzycznej” służby.

 „Działalność w orkiestrze to też jest służba, tylko innego rodzaju” – tak określają swoją pracę. Od 2013 r. katowicka policyjna orkiestra jest orkiestrą etatową polskiej policji, obok Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Warszawy oraz orkiestry wrocławskiej. Katowicka orkiestra postrzegana jest przez środowisko muzyczne jako orkiestra o nietypowym repertuarze.

– Nie mamy takich standardów typowo marszowych, jako klasyczna orkiestra dęta. Mamy w swoim repertuarze dużo rozrywki. Spotykamy się z mnóstwem pozytywnych opinii na temat naszej twórczości. Niewątpliwie to zasługa ludzi, którzy tworzą orkiestrę, ich pomysłów, nowatorskiego podejścia. To bardzo mnie cieszy – mówił kapelmistrz Skotarski.

Bywa, że Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach występuje w ciągu roku i 300 razy. Gra nie tylko „na żywo”.

Obecnie muzycy pracują nad wydaniem trzeciej płyty. Pierwsza („Policja świątecznie”) ukazała się na rynku muzycznym w 2011 r. Druga („Policja rozrywkowo”) – w roku 2013. Trzecia płyta zostanie zaprezentowana w listopadzie 2023 r. Na okoliczność 50-lecia działalności Orkiestry...

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022