Start Aktualności Kluczyki od nowych karetek w rękach ratowników medycznych

Kluczyki od nowych karetek w rękach ratowników medycznych

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 28 grudnia 2022

Fot.: Andrzej Bęben

GWP wypracowało zysk, przekazało do budżetu województwa, a stamdą pieniądze trafiły do WPR

W ostatnią środę roku 2022 r. na parkingu przed siedzibą Pogotowia miała miejsce miła uroczystość – przekazania ambulansów zakupionych dzięki dotacji z budżetu województwa śląskiego. W wydarzeniu tym uczestniczyły władze samorządowe województwa, radni, członkowie Rady Społecznej WPR w Katowicach i ratownicy medyczni, którzy będą użytkownikami tych pojazdów.

Przed rokiem marszałek śląski Jakub Chełstowski i dyrektor WPR w Katowicach Łukasz Pach zaplanowali zakup nowych karetek. Udało się pozyskać na to – mówił na tzw. otwarciu marszałek śląski – środki z dywidendy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA.

– Ten skromny zysk jest przekierowywany na potrzeby społeczne. Myślę, że to pokazuje pewną synergię. Byśmy tych środków w budżecie nie mieli, gdyby nie ta dywidenda, która decyzją akcjonariuszy, została wypłacona, wróciła do budżetu i dzięki temu mogliśmy te środki przekierować na dotacje do WPR – podkreślił Jakub Chełstowski.

Tym sposobem udało się wzbogacić („odmłodnić”) flotę Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Marszałek Chełstowski przypomniał, że z pomocą samorządu wojewódzkiego powstaje w Sosnowcu nowoczesna siedziba tamtejszego Rejonowego Pogotowia Ratunkowego.

– W Katowicach oddajemy najlepszy sprzęt, jaki jest na rynku (…). Łączna inwestycja to 10,5 mln zł, wkład własny WPR – to ponad 2 mln (…) . To pokazuje, że takimi sensownymi krokami możemy budować bezpieczeństwo i jesteśmy w tym konsekwentni. To jest jedne z największych zakupów ze środków budżetu województwa śląskiego…

Taka spóźniona nieco gwiazdka – jak barwnie podsumował marszałek.

Wicemarszałek Anna Jedynak (odpowiedzialna w zarządzie województwa śląskiego za kwestie dotyczące sfery zdrowia) podkreśliła, że w ratownictwo medyczne w województwie śląskim dużo się inwestuje i w następnych latach będzie podobnie, bo…

– Nie ma znaczenia kto zarządza „zdrowiem”, ważne jest, by było zarządzane dobrze i sprawnie...

A dyrektor WPR w Katowicach na tę okolicznoś powiedział do zaproszonych gości, ratowników i dziennikarzy:

– To kolejny ważny dzień w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym. Kolejny, bo w zeszłym roku (2022 – przyp. wpr.pl) kupiliśmy 17 ambulansów, w tym roku kupiliśmy ich 11. Koszt takiego ambulansu to 741 tys. zł. Wielkie podziękowania za to, że udało się wygospodarować środki finansowe w budżecie!

Nim kluczyki do nowych ambulansów trafiły w ręce ratowników, aktu poświęcenia karetek dokonał bp Adam Wodarczyk. Żeby jak najmniej było sytuacji, w których te ambulanse byłyby „w akcji”...

 

Autorem zdjęć zamieszczonych w galerii jest Andrzej Bęben.

 

 

GALERIA (zdjęć: 17)
czytaj też:

Wieści

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Ostatnie wideo

Podziękowania

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Dzieci dziękują ratownikom...

29 maja 2023

Przedszkolaki dziękują katowickim ratownikom

19 maja 2023

Od KW PSP w Katowicach

19 maja 2023

Wszystkiego dobrego w zdrowiu w dniu Waszego święta!

12 maja 2023

Dyrekcja i uczniowie dziękują...

12 maja 2023

Za przeprowadzenie szkolenia...

12 maja 2023