Start Aktualności Brawo lekarze ze Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego!

Brawo lekarze ze Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego!

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 30 listopada 2022

Fot.: Andrzej Bęben

St.chor.sztab Znojkiewicz saperem był przez 25 lat...

Trafił do Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego w Katowicach w sierpniu 2022 r. Wcześniej był pacjentem paru innych szpitali. Będzie jeszcze pacjentem katowickiej Kliniki i Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz w Światowym Centrum Słuchu. St. chorąży sztabowy Tomasz Znojkiewicz, saper, dowódca 29. Patrolu Saperskiego 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic, to jeden z poszkodowanych podczas rozminowywania terenu w Kuźni Raciborskiej w 2019 r.

Eksplozja niewypału, z ładunkiem o wadze ok. 4 kg (wystarczy, aby obalić fabrycznych komin), raniła dowódcę i pięciu jego żołnierzy. Trzech zmarło od odniesionych ran. Dowódca, w trzy miesiące po operacji przeprowadzonej przez zespół Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej katowickiej Kliniki, spotkał się z dziennikarzami. To cud, że przeżył. Sam to przyznaje. Ładunek eksplodował 60 cm od niego. Saper otarł się o śmierć.

Gdyby się wcześniej nie widziało, jak saper wyglądał przed tym wypadkiem, to nikt nie miałby wyobrażenia o tym, przez co ten człowiek przeszedł. Cóż, takiej jest prezencji, a nie innej – można byłoby pomyśleć. W załączniku można zobaczyć – jak było.

St. chorąży sztab. Tomasz Znojkiewicz opowiedział dziennikarzom nieco o swojej obecnej kondycji zdrowotnej. Nie jest już od maja 2022 r. żołnierzem w czynnej służbie. Komisje zusowskie stwierdziły, tak – to nie jest pomyłka – 130 proc. utraty zdrowia. Mówi, że jest przykład jest potwierdzeniem i zaprzeczeniem jednocześnie zasady „saper myli się tylko raz”. Nie wiadomo, dlaczego doszło do eksplozji. W dochodzeniu tego nie ustalono. Saper myli się tylko raz, bo potem już jest martwy. Przypadek Znojkiewicza nieco modyfikuje tę zasadę.

Stracił węch, smak czuje tylko w ograniczonym zakresie. Słyszy po części tylko jednym uchem. Zębów też nie ma. Jest szansa, że będzie miał wszczepione implanty na NFZ, choć wg wytycznych Funduszu nie bardzo się do tego kwalifikuje. Na szczęście w eksplozji oczu nie stracił. Nabył przez to zwyrodnienia plamki żółtej, czyli AMD. Z czytania nici. O czym myśli człowiek, obok którego eksplodowało 4 kg materiału wybuchowego? Myśli, jeśli nie stracił przytomności. Saper Znojkiewicz był przytomny.

– Sprawdza się, czy ma się ręce, nogi. Koledzy też krzyczą: żyjesz, jesteś cały?

Przed saperem jeszcze długotrwałe leczenie. Oby było jak najbardziej skuteczne. Brawa dla lekarzy, którzy zrobili dla Tomasza Znojkiewicza tak wiele, że aż trudno w to uwierzyć.

 

Więcej o wybuchu niewypału w lesie w Kuźni Raciborskiej.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022