WPR
DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 29 listopada 2022
Fot.: Andrzej Bęben
W poniedziałek (28 listopada) wizytę w czeladzkim szpitalu złożył premier Mateusz Morawiecki. Zapytany, czy rząd zamierza z początkiem roku znieść stan zagrożenia epidemią, odpowiedział, że jest to możliwe. Po uwzględnieniu kilku czynników. Dzień później mówił o nich, podczas konferencji prasowej, minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Trwa dyskusja o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego. Decyzję będziemy podejmowali, mając informacje wynikające z przeglądu prawnego i biorąc pod uwagę ocenę instytucji międzynarodowych, również zajmujących się kontrolą zakażeń…
W Czeladzi premier Morawiecki stwierdził, że trzeba czasu na to, by specjaliści doradzili rządowi, czy można pozwolić sobie na to, by z początkiem roku 2023 podjęta została decyzja o zniesieniu (obecnie obowiązującego) stanu zagrożenia epidemią.
– Rzeczywiście trwa dyskusja na ten temat, jaki okres będzie okresem optymalnym, ale ja chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że oprócz przeglądu naszych wewnętrznych regulacji, które dotyczą stanu zagrożenia epidemicznego, o którym mówił wczoraj pan premier, również patrzymy na to, co się dziej po stronie organizacji międzynarodowych, czy inne kraje również się wycofują – zastrzegł minister Niedzielski.
W tym miejscu przypomnijmy, że stan epidemii w Polsce został ogłoszony 20 marca 2020 r. Kilka dni wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że trzeba ogłosić globalny stan pandemii (SARS-CoV-2/COVID-19)
– Na razie powiedziałbym, że przede wszystkim monitorujemy sytuację, analizujemy kontekst prawny tego stanu zagrożenia epidemicznego i te decyzje będziemy podejmowali, mając z jednej strony informacje wynikające z przeglądu prawnego, ale z drugiej strony, mając też rozeznanie z tego, jakie trendy są realizowane na świecie, jaka jest ocena instytucji międzynarodowych, instytucji zajmujących się kontrolą zakażeń – sprecyzował Niedzielski.
16 maja 2022 r. rozporządzeniem ministra zdrowia w Polsce stan epidemii przekwalifikowano na stan zagrożenia epidemią. Na tej podstawie utrzymano obowiązek noszenia masek ochronnych w placówkach świadczących usługi zdrowotne oraz w aptekach. Do 31 grudnia 2022 r.
Minionej doby badania potwierdziły 763 zakażenia koronawirusem, w tym 193 ponowne. Zmarło 7 osób z COVID-19 – poinformowano we wtorek na stronach rządowych. Wykonano 7748 testów w kierunku SARS-CoV-2. Od 4 marca 2020 r., (pierwszy ujawniony przypadek zakażenia) obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono 6 352 170 osób. Zmarło 118 313 osób z COVID-19.
31 maja 2023
31 maja 2023
29 maja 2023