Start Aktualności Finanse i medycyna – wspólna akcja promująca donację narządów

Finanse i medycyna – wspólna akcja promująca donację narządów

Newseria Biznes, WPR

DLA PACJENTÓW | 21 listopada 2022

Fot.: pixabay.com

Lista osób oczekujących na przeszczep wciąż jest długa.,a liczba dawców maleje

Do przeszczepień serca jest kolejka. Biorców jest mniej niż dawców. Dzieci czekają na transplantację ponad 450 dni, znacznie dłużej niż dorośli. Co roku kilkoro z nich umiera z powodu braku dawcy. W ubiegłym roku w Polsce przeprowadzono ogółem 200 transplantacji serca. Transplantacje dziecięce są szczególnie trudne, ponieważ narząd trzeba dobrać do wagi dziecka.

Co jakiś czas organizuje się kampanie edukacyjne promujące społeczną świadomość o donacji. Jedną z nich jest niedawno rozpoczęta akcja „Twoje TAK ma moc”. Prowadzą ją Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu i Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ta kampania ma uświadomić społeczeństwu, konkretniej tym osobom, które o tym nie wiedzą (bo wiedzieć nie muszą), że dzięki możliwości pobrania i przeszczepienia narządów jeden człowiek po swej śmierci może uratować aż osiem istnień.

– Aby zrozumieć, jak ważną gałęzią medycyny jest transplantacja, warto pokazywać pozytywne przykłady, pokazywać uratowanych pacjentów; dzieci, które wracają do normalnego życia, do szkół, rozwijają się i rosną; młodych ludzi, którzy wracają do aktywności zawodowej i sportu. Żadna z metod alternatywnych dla przeszczepienia w postaci sztucznych lewych komór nie daje takiej możliwości – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Przybyłowski, p.o. dyrektor naczelny i dyrektor ds. medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jak wynika z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”, do końca października br. w Polsce przeprowadzono w sumie 984 przeszczepy, najwięcej nerek (616), wątroby (247) i serca (142). W ostatnich dwóch latach sytuację w polskiej transplantologii pogorszył COVID-19. Jeszcze przed pandemią w Polsce było wykonywanych od ok. 1,3 do blisko 1,5 tys. przeszczepów rocznie, z czego większość stanowiły transplantacje nerek i wątroby. Jeżeli chodzi o przeszczepy serca, w latach 2018–2020 przeprowadzano około 150 takich zabiegów rocznie. W ubiegłym roku w Polsce przeprowadzono ich 200 – najwięcej w historii.

– Mamy jeszcze dużo do zrobienia, ale jest wiele powodów do tego, aby się cieszyć. Tych przeszczepień, których dokonujemy w Śląskim Centrum Chorób Serca – zarówno serca, jak i płuc – jest coraz więcej. Nigdy w historii nie przeprowadziliśmy tylu przeszczepów u dzieci w tak krótkim czasie, co oczywiście jest możliwe tylko dlatego, że mamy możliwość pobrania narządów od zmarłych dawców – wyjaśnia p.o. dyrektor naczelny ŚCCS.

Lista osób oczekujących na przeszczep wciąż jest długa. Liczba dawców maleje. Co istotne, na takie leczenie na ogół dłużej muszą czekać też młodsi pacjenci.

– W całej puli możliwych organów do przeszczepienia populacja dzieci jest nieporównywalnie mniejsza niż dorosłych. W przypadku starszych dzieci, nastolatków możemy jednak pobrać serce czy płuca do przeszczepu od drobnych osób dorosłych – tłumaczy prof. Przybyłowski.

– Transplantacje dziecięce są szczególnie trudne, ponieważ narząd trzeba dobrać do wagi dziecka. W związku z tym tych organów jest mniej, a czas oczekiwania jest dużo dłuższy niż w przypadku dorosłych. Teraz dodatkowo się wydłużył, a ludzie nie chcą rozmawiać na ten temat, nikt nie chce myśleć o tym, że jego dziecko może zostać potencjalnym dawcą. Jednak jeśli będziemy o tym mówić i oswajać ludzi z tym tematem, być może więcej żyć uda się uratować – twierdzi Renata Kościelniak, prezes Fundacji BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego.

BGK, poprzez swoją fundację, współpracuje od lat z zabrzańskim Centrum. Fundacja BGK przekazała prawie milion złotych na budowę i wyposażenie Oddziału Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej wraz z Oddziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej Dziecięcej. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu stało się jednym z najnowocześniejszych szpitali w Europie, a poziom świadczonych usług stawia go w światowej czołówce transplantologii. To, ile dokona się w nim przeszczepień zależy przede wszystkim od tego, ilu jest dawców narządów.

 

czytaj też:

Wieści

EKG w praktyce ZRM

5 grudnia 2022

Ostatnie wideo

Podziękowania

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022

Podziękowania od PCK dla ratowników WPR

21 października 2022