Start Aktualności Motocykliści jeżdżą bezpieczniej, motoambulans szybszy od karetki

Motocykliści jeżdżą bezpieczniej, motoambulans szybszy od karetki

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 17 listopada 2022

Fot.: Andrzej Bęben

Moto-ratownik Samuel Matuszewski wyjaśnia reporterowi RMF FM, dlaczego ambulans jednośladowy przydaje się w systemie

Motocyklem można jeździć bezpiecznie. Motocykl może być szybszy od karetki. Zdarza się, że motocykliści ulegają wypadkom lub je powodują. Nie tak często, jak się powszechnie uważa. I co ważne: z roku na rok liczba wypadków i kolizji z udziałem motocyklistów, w województwie śląskim, maleje.

Stowarzyszenie Śmiercioodporni (promujące bezpieczną jazdę na motocyklach, komendy wojewódzkie straży pożarnej i policji, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach oraz WPR w Katowicach byli organizatorami symulacji wypadku motocyklowego.

Chodziło w niej o sprawdzenie, jak inni uczestnicy ruchu drogowego reagują, gdy widzą, że przy drodze leży motocykl, a obok niego – zakrwawiony motocyklista. To druga taka symulacja przeprowadzona z inicjatywy Stowarzyszenia. W 2012 r. przy pierwszej symulacji, przy „rannym” motocykliście zatrzymał się dopiero szesnasty samochód. W CPR przedstawiono (17 listopada) wyniki tej lipcowej akcji i wnioski z niej płynące.

– Teraz było znacznie lepiej. Przy pierwszej symulacji, przy rannym zatrzymał się trzeci samochód. Dwa wcześniej jadące nie zareagowały na „wypadek” – zaznaczył Rafał Bryła, prezes Stowarzyszenia

Trochę gorzej było w innej materii. Otóż spośród dziesięciu kierowców tylko jeden miał w samochodzie apteczkę. Na razie nie ma obowiązku, by w aucie była apteczka.

Istnieje jednak obowiązek prawny udzielenia pierwszej pomocy, powiadomienia o zdarzeniu CPR, pogotowia ratunkowego, policji czy też straży pożarnej. To oznacza, że ci kierowcy, którzy nie zatrzymali się przy pozorancie, w warunkach realnych, złamaliby prawo.

– Jako Pogotowie stawiamy na edukowanie z zakresu pierwszej pomocy. Nasi ratownicy uczą, jak wezwać pogotowie, jak udzielić pierwszej pomocy w przedszkolach i szkołach – podkreślał Łukasz Pach, dyrektor WPR w Katowicach.

Dziennikarze dowiedzieli się, podczas tej konferencji, że motoambulans, czyli motocykl prowadzony przez ratownika medycznego, wyposażonego w niezbędny sprzęt, sprawdził się w swym pierwszym sezonie działania.

Od maja do końca września wyjechał do zdarzeń 419 razy, z tego w 239 przypadkach nie trzeba było wysyłać do ratownika-motocyklisty karetki pogotowia ratunkowego. To oznacza spore odciążenie dla tradycyjnych zespołów ratownictwa medycznego kojarzonych z ambulansami na czterech kołach.

Dodajmy, że tylko w 21 przypadkach karetka przyjechała na miejsce wezwania szybciej od motoambulansu. Dzięki szybkim interwencjom na motocyklu kilka osób przeżyło.

Na koniec: w październiku policja odnotowała w województwie śląskim 68 kolizji z udziałem motocyklistów (na 4486 wszystkich zgłoszonych) i 96 wypadków (na 876 ogółem zgłoszonych). W 2022 r. w Śląskiem zginęło 16 motocyklistów (11 – w 2021 r. i 26 – w 2020 r.).

 

 

czytaj też:

Wieści

EKG w praktyce ZRM

5 grudnia 2022

Ostatnie wideo

Podziękowania

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022

Podziękowania od PCK dla ratowników WPR

21 października 2022