Start Aktualności Epiedmia przycichła, przyczaiła się? Czy kończy się?

Epiedmia przycichła, przyczaiła się? Czy kończy się?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 15 listopada 2022

Fot.: Andrzej Bęben

W tej chwili, że liczba hospitalizacji związanych z COVID-19 już spadła poniżej tysiąca...

Jesteśmy na takim etapie pandemii, że liczba zachorowań jest bardzo mała – stwierdził (15 listopada), na antenie RMF FM. I to jest optymistyczna wiadomość. Czy taka tendencja w epidemii utrzyma się? Czy też – jak prognozują niektórzy specjaliści – będziemy mieli kolejną falę SARS-CoV-2/COVID-19?

Aktualnie minister zdrowia Adam Niedzielski jest zadowolony, czemu dał wyraz w programie „Poranna rozmowa” RMF FM:

– Jesteśmy teraz na takim etapie pandemii, że ta liczba zachorowań jest naprawdę bardzo mała. My tę falę ostatnią mamy już za sobą. W tej chwili ten poziom zakażeniem jest mniej więcej 300, mówię o średnim tygodniowym, więc porównując to z wcześniejszymi przeżyciami, to chyba wszyscy mamy poczucie z tego punktu widzenia sytuacja jest komfortowa.

Nie jest jednak jeszcze tak dobrze, jak się może wydawać. Trwa „stan zagrożenia epidemią”, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie spieszy się z odwołaniem stanu globalnej pandemii. WHO zdaje się czekać do początków przyszłego roku i zapowiadanej na ten czas, a raczej prognozowanej, fali zachorowań na COVID-19.

W Polsce do końca 2022 r. trzeba zasłaniać twarz i nos (patrz: maseczki), gdy wchodzi się do szpitala, przychodni zdrowia i innych placówek świadczących działalność leczniczą oraz do aptek. Z przestrzeganiem tego obowiązku różnie bywa.

O ile w „placówkach świadczących działalność leczniczą” widzi się stosunkowo mało osób bez masek, to w aptekach jest odwrotnie: mniejszość przestrzega sanitarny obowiązek.

Minister Niedzielski wyjawił Polskiej Agencji Prasowej, że po 1 stycznia 2023 r. trzeba będzie nosić maski w szpitalach, aptekach itd. Co najmniej do końca marca.

Szef resortu wyjaśnił, że to nie tylko dlatego, iż epidemia nie zniknęła. Również dlatego, że w sezonie grypowym i rozprzestrzeniającego się wirusa RSV takie środki ochrony są wskazane.

Tradycyjnie na stronach rządowych podawane są informacje statystyczne dotyczące epidemii. „Minionej doby badania potwierdziły 688 zakażeń koronawirusem, w tym 170 ponownych. 17 osób z COVID-19 zmarło. Wykonano 8329 testów w kierunku SARS-CoV-2”.

Od 4 marca 2020 r., stwierdzono 6 347 085 przypadków zrażenia SARS-CoV-2. W związku z COVID-19 zmarło 118 227 osób.

 

 

czytaj też:

Wieści

EKG w praktyce ZRM

5 grudnia 2022

Ostatnie wideo

Podziękowania

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022

Podziękowania od PCK dla ratowników WPR

21 października 2022