Start Aktualności Kardiologia i medycyna ratunkowa w zimowej aurze

Kardiologia i medycyna ratunkowa w zimowej aurze

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 9 listopada 2022

„To już taki czas – czas współpracy, wzajemnego szkolenia, dialogu – kardiolodzy i ratownicy rozmawiają o pacjencie kardiologicznym. Terminy: burza elektryczna czy wyładowanie przechodzą do słownika medycznego, przechodzą do naszej ratowniczej codzienności! Zimowa Kardiologiczna Szkoła dla Ratowników Medycznych to inicjatywa wzbogacająca wiedzę ratowników medycznych o kardiologii i kardiologów o ratownictwie medycznym. W Wiśle, 16 i 17 grudnia 2022 r.

 „Rozwój kardiologii, w tym technik leczenia pacjentów z zawałem, z szeroko pojętymi arytmiami czy – przede wszystkim – z niewydolnością serca, doprowadził do potrzeby ciągłego kształcenia i aktualizacji wiedzy o nowatorskich metodach leczenia, o urządzeniach i nowych wyzwaniach diagnostycznych. Jesteśmy głęboko przekonani, że przygotowany program edukacyjny i warsztatowy naszej konferencji pozwoli omówić i przedyskutować „nowe” problemy diagnostyczno-lecznicze, te, które będą rozwiązywane głównie przez zespoły ratownictwa medycznego” – wyjaśniają w imieniu organizatorów (Fundacja FaktyMedyczne.pl i Fundacja Propter Cordis) dr hab. n. med. Mariola Szulik (I Oddział Kardiologii i Angiologii, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu) i pof. dr hab. n. med. Zbigniew Kalarus (Katedra Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SUM).

„Mamy nadzieję, że spotkanie pozwoli nam porozmawiać, przedyskutować oraz wymienić, czasami odmienne, poglądy na postępowanie z pacjentem zarówno w opiece przedszpitalnej, jak i szpitalnej. Zapraszamy do przyłączenia się do programu edukacyjnego Zimowej Kardiologicznej Szkoły dla Ratowników Medycznych. Niech to będzie okazja do twórczego dialogu, do pochylenia się nad pacjentem i do wypracowania wspólnych stanowisk zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, obowiązującymi przepisami prawnymi i „codziennym życiem”, przede wszystkim z korzyścią dla naszych chorych”.

Szkoła rusza 16 grudnia. „Zajęcia” prowadzone będą również w następnym dniu. Uczestnicy będą zgłębiać wiedzę w Wiśle. W pierwszym dniu m.in. Łukasz Pach wygłosi referat „Rozwój Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego – pacjent kardiologiczny”. O „Perspektywach ratownika medycznego w Polsce” będzie mówił prof. dr hab. med. Jerzy Robert Ładny (krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej). „Elektroterapia w rękach ratownika – prąd i magnes mogą zdziałać cuda” to tytuł wykładu dr. hab. med. Jacka Kowalczyka. 17 grudnia o prądzie („Prąd w resuscytacji – jak pomóc choremu” będzie mówił ratownik medyczny Łukasz Szuba. Ciekawie zapowiadają się warsztaty EKG… Na koniec dodajmy, że za uczestnictwo w tej konferencji ratownicy otrzymuje 16 punktów edukacyjnych.

 

Pełny program Zimowej Szkoły.

 

czytaj też:

Wieści

EKG w praktyce ZRM

5 grudnia 2022

Ostatnie wideo

Podziękowania

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022

Podziękowania od PCK dla ratowników WPR

21 października 2022