Start Aktualności Bardzo ważny komunikat, liczymy na odzew

Bardzo ważny komunikat, liczymy na odzew

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 4 listopada 2022

Fot.: Muzuem Ratownictwa

Takie też mieliśy...

W przyszłym roku Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach będzie obchodziło 30. rocznicę istnienia pod obecną nazwą i w obecnej strukturze. Firma ma mieć na tę okoliczność swój sztandar. Dobrze byłoby, gdyby uroczystościom towarzyszyła wystawa/publikacja przedstawiająca w zdjęciach, dokumentach itp. początki istnienia placówki ochrony zdrowia pn. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.

To teraz i z tego miejsca apelujemy:

jeśli ktoś z Państwa ma zdjęcia, wycinki z gazet, dokumenty itp., którymi można byłoby zilustrować HISTORIĘ WPR w KATOWICACH, to bylibyśmy wdzięcznie za ich udostępnienie. Zeskanujemy, zgramy, oddamy. Jeśli ktoś z Państwa ma takie pamiątki już zeskanowane, zgrane (np. do mp3), to prosimy o przesłanie plików (skanowanych w rozdzielczości min. 300 DPI) na adres wpr@wpr.pl

Mile widziane będą także „pracownicze” wspomnienia z tamtych lat. Czy to w piśmie, czy też w audio, a w wideo też chętnie przyjmiemy.

Bylibyśmy wdzięczni za rozkolportowanie tej wiadomości. Dziękujemy.

A teraz kartka z historii
Zarządzeniem z 31 grudnia 1992 r. ówczesny wojewoda katowicki Wojciech Czech reaktywuje ponownie, od 1 stycznia 1993 r., Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Katowicach w organizacji.

Struktura ta powstaje na bazie wyodrębnionego z Zespołu Wojewódzkich Poradni Specjalistycznych Wojewódzkiego Oddziału Pomocy Doraźnej.

W skład WSPR weszły również przekazane przez gminę Katowice:
• Oddział Pomocy Doraźnej w Katowicach wraz
• z pododdziałami w Katowicach-Ligocie, Katowicach-Wełnowcu, Katowicach-Szopienicach i Katowicach Os. Tysiąclecia.

Była to samodzielna jednostka budżetowa III stopnia, nadzorowana przez dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach

Dr Anna Glińska (dotychczasowy kierownik Wojewódzkiego Oddziału Pomocy Doraźne) zobowiązana została do zorganizowania tej struktury. Zastępcą dyrektora ds. lecznictwa został dr Janusz Kamieński, ówczesny kierownik Oddziału Pomocy Doraźnej dla miasta Katowice.

Rok później, 27 grudnia 1993 r., ten sam wojewoda, wprowadza zmiany z organizacji zespołów opieki zdrowotnej w Będzinie, Chrzanowie, Czechowicach-Dziedzicach, Dąbrowie Górniczej, Dąbrowie Górniczej-Gołonógu, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Knurowie, Mikołowie, Olkuszu, Pszczynie, Pyskowicach, Raciborzu, Rybniku, Tarnowskich Górach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim, Rydułtowach, Zawierciu i Żorach.

Tworzy także Rejonowe Pogotowie Ratunkowego w Sosnowcu, Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Wodzisławiu Śląskim.

Jednocześnie Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Katowicach w organizacji przekształcona została w Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.

I tak nastało WPR w Katowicach
Od 1 stycznia 1994 r. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach tworzą jednostki organizacyjne wchodzące dotychczas w skład Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Katowicach w organizacji oraz oddziały pomocy doraźnej dotychczas działające w:
• Czechowice-Dziedzice,
• Gliwicach,
• Knurowie,
• Mikołowie,
• Pszczynie,
• Pyskowicach,
• Tarnowskich Górach,
• Tychach,
• Mysłowicach i
• Siemianowicach Śl. 

Pierwszym dyrektorem Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach zostaje Anna Glińska.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023