Start Aktualności Atak na system informatyczny ICZMP w Łodzi – kto za nim stoi?

Atak na system informatyczny ICZMP w Łodzi – kto za nim stoi?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 3 listopada 2022

Fot.: pixabay.com

Prawdopodobnie hakerzy zaatakowali system Instytutu oprogramowaniem ransomware

Media informują o ataku hakerskim na Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. By zminimalizować jego skutki, zdecydowano wyłączyć w placówce systemy informatyczne. Nie działały także w czwartek, 3 listopada. Nie wiadomo, kto był sprawcą ataku i jakie straty zostały nim wyrządzone.

Z powodu tego zdarzenia występują spore utrudnienia w pracy tej placówki. Jak poinformował Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, eksperci pomagają ICZMP w powrocie do normalności. O cyberataku w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi poinformował serwis sekurak.pl. Czytelnicy serwisu informowali o sporych utrudnieniach związanych z pracą ośrodka. – napisał na swym portalu se.pl (2 listopada) „Super Express”.

„Prowadzimy intensywne działania, które mają doprowadzić do jak najszybszego, pełnego ich uruchomienia. We wspomnianych działaniach uczestniczy cały zespół IT ICZMP przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia i NASK. Szpital cały czas stara się prowadzić standardową obsługę pacjentów z wykorzystaniem tradycyjnej dokumentacji. Mimo to nie możemy wykluczyć w najbliższych kilku dniach pewnych utrudnień dla pacjentów. Dlatego apelujemy o wyrozumiałość. O przywróceniu pełnej sprawności systemu informatycznego będziemy informować” – wyjaśnia Adam Czerwiński, rzecznik prasowy ICZMP.

„Sam byłem z dzieckiem na wizycie 31.10.2022 roku i słyszałem na korytarzu, jak lekarz odwoływał wizyty, tłumacząc dużą awarią systemu IT, który trwał już przed weekendem. Smutne to jest to, że to kolejny szpital w łódzkim” – napisano w komentarzu pod informacją serwisu sekurak.pl.

„Wyłączenie sieci oznacza duży problem w placówce, która składa się z dwóch szpitali – ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. Wszystkie formalności, które do tej pory wykonywano zdalnie – od przyjęcia do szpitala poprzez wystawianie skierowań na badania – muszą od kilku dni odbywać się w sposób tradycyjny, na papierze. Utrudnione są także czynności diagnostyczne – co prawda badania obrazowe są wykonywane, jednak lekarz na oddziale nie może już zapoznać się z nimi w swoim komputerze. Badanie trzeba zapisać na nośniku i dostarczyć do kliniki” – podał (3 listopada) portal 300gospodarka.pl.

Rzecznik Centrum zapewnia, że: „Żadna awaria nie może doprowadzić do odwołania porodu czy pilnego zabiegu, pracuje także oddział ratunkowy. Jednak pacjenci, którzy mieli wyznaczone przyjęcia na hospitalizacje diagnostyczne, muszą liczyć się z koniecznością ich przełożenia.

Prawdopodobnie hakerzy zaatakowali system Instytutu oprogramowaniem ransomware. Szyfruje ono dane i hakujący żąda okupu za udostępnienie zaatakowanemu hasła. W lutym 2022 r. doświadczyło tego Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

 

 

czytaj też:

Wieści

EKG w praktyce ZRM

5 grudnia 2022

Ostatnie wideo

Podziękowania

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022

Podziękowania od PCK dla ratowników WPR

21 października 2022