WPR
Rynek Zdrowia
DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 2 listopada 2022
Fot.: DZF
W zespołach ratownictwa medycznego ubywa lekarzy, a wraz z tym z systemu wypadają karetki typu „S”. Od lat sporo mówi się, że powstałą lukę można wypełnić wprowadzając system rendez-vous, czyli dojazdu lekarza na wezwanie ratowników. Choć ratownicy mają systematycznie rozszerzane kompetencje, to nadal są one mniejsze od tych przypisanych lekarzowi.
Teoretycznie, czasem praktycznie, jest tak, że w przypadku ciężkich stanów nagłych pacjenta podstawowy zespół ratownictwa medycznego (typu „P”) mógłby szukać pomocy u lekarza w ramach rendez-vous.
– Na razie odsuwamy w czasie decyzje dotyczące wprowadzenia systemu rendez-vous, czyli dojazdu lekarza do karetki na wezwanie ratowników. Chcemy zastosować model przejściowy – powiedział „Rynkowi Zdrowia” prof. Jerzy Ładny, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej.
Teraz z 1602 zespołów ratownictwa medycznego tylko 321 ma w składzie lekarza. Z każdym kwartałem będzie ich mniej. Chociaż… jeszcze obowiązujące przepisy, wydane na okoliczność pandemii, dopuszczają dokoptowanie do zespołu „S”, gdy brakuje w nim lekarza, trzeciej osoby – ratownika medycznego lub pielęgniarki/pielęgniarza systemu. Pamiętajmy, że zespół „P” może być dwu- lub trzyosobowy! Zazwyczaj jest dwuosobowy, bo to wychodzi taniej.
Jest jednak tak, że dla lekarzy są atrakcyjniejsze miejsca pracy niż stacje i karetki pogotowia ratunkowego. Trudno się dziwić, że medykom byt kształtuje świadomość.
Skoro taki jest proces, to w Ministerstwie Zdrowia myślą nad tym, co by tu zrobić, by jednak lekarze byli w ekipażu stacji pogotowia ratunkowego, bo… „się mogą przydać”. Pod uwagę brano m.in. konsultacje telemedyczne lekarza, który (w razie potrzeby) radami wspierałby ratowników.
Agnieszka Tuderek-Kuleta, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w Ministerstwie Zdrowia przypomina, że obecnie „konsultacje zespołów podstawowych z lekarzem, przy zastosowaniu urządzeń informatycznych, są możliwe w przypadku udzielania pomocy pacjentom z hemofilią czy ostrym zespołem wieńcowym”. ZRM może zasięgać opinii „ w zakresie” zapisów EKG będących na wyposażeniu ambulansów.
To jest możliwe już teraz. Z innymi formami tego, co mieści się pojęciu telemedycyny, mogą być problemy. Nie natury technicznej, ale prawnej. Chodzi m.in. o transmisję obrazu z karetki i/lub miejsca zdarzenia, gdy w kadrze mogłyby pojawić się tzw. osoby trzecie. RODO – i wszystko jasne. Do tego dochodzą jeszcze wątpliwości dotyczące kwestii finansowych, odpowiedzialności za wydawane „na odległość” decyzje itd.
Więcej o reformowaniu PRM w materiale „Systemu rendez-vous w ratownictwie na razie nie będzie. Ministerstwo Zdrowia ma inny plan”.
25 września 2023
20 września 2023
19 września 2023
19 września 2023
18 września 2023
17 września 2023
15 września 2023