Start Aktualności Ustawa o zawodzie przyjęta przez Sejm, kolej teraz na Senat

Ustawa o zawodzie przyjęta przez Sejm, kolej teraz na Senat

WPR

DLA RATOWNIKÓW | 28 października 2022

Fot.: Wiktor Kucap

Mamy w systemie ok. 23 tys. ratowników medycznych obojga płci

Ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych uchwalona. Z 452 głosujących (27 października) posłów tylko jeden wstrzymał się od głosu, a pięciu było przeciw. W kolejnym etapie legislacji ustawa trafi do Senatu i jeśli ten nie wprowadzi do niej poprawek, to znajdzie się na biurku prezydenta RP. Gdy ją podpisze i zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, zacznie obowiązywać.

W Senacie różnie może być, bo pamiętać należy o obowiązującym w tej izbie parlamentu układzie sił. Sejm, większością rządzącą, poprawki porządkujące autorstwa PiS, a odrzuciła m.in. poprawkę KO zakładającą, że ratownik medyczny będzie mógł wykonywać swój zawód w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

W opinii Ministerstwa Zdrowia skutkiem wprowadzenia w życie ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych będzie „zintegrowanie środowiska zawodowego, samodzielność w określaniu potrzeb i dalszego rozwoju tego zawodu, efektywniejsza współpraca z tym środowiskiem zawodowym, sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu ratownika medycznego”.

– Liczba ratowników medycznych w tej chwili to około 23 tysiące. Od 2016 r. liczba ratowników wzrosła o 26 procent. Czyli ratownik medyczny staje się coraz bardziej atrakcyjnym zawodem – określił, w trakcie prac nad projektem ustawy, wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Co wprowadzi w życie ten akt prawny długo oczekiwany przez środowisko ratownictwa medycznego?

Zachęcamy do zapoznania się z tekstem ustawy (64 stron). Można przestudiować także tekst z końca września wraz z bardzo obszernym uzasadnieniem do projektu (razem 428 stron). Wymieńmy więc to, co jest najważniejsze w przyjętej ustawie:

• powstanie samorząd zawodowy ratowników medycznych (z obowiązkową przynależnością do niego, tak samo, jak to jest w przypadku np. samorządu lekarskiego),
• określono wymagania do uzyskania prawa do wykonywania zawodu ratownika medycznego,
• będzie Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego,
• a także sześciodniowy płatny urlop szkoleniowy,
• będzie można pociągać do odpowiedzialności zawodowej ratowników w przypadku „nierzetelnego przestrzegania obowiązku wykonywania czynności zawodowych”.

 

czytaj też:

Wieści

EKG w praktyce ZRM

5 grudnia 2022

Ostatnie wideo

Podziękowania

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022

Podziękowania od PCK dla ratowników WPR

21 października 2022