Start Aktualności Z podziękowaniami na Jasną Górę – pielgrzymowali ratownicy

Z podziękowaniami na Jasną Górę – pielgrzymowali ratownicy

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 21 października 2022

Fot.: Andrzej Bęben

Punktualnie o 13:00 kolumna, pielgrzymujących ruszyła na Jasną Górę

II Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowego Ratownictwa Medycznego do jasnogórskiego sanktuarium za nami. W czwartek (20 października) pielgrzymujących było więcej niż przed rokiem, a mniej niż oczekiwali organizatorzy – WPR w Katowicach i Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Zresztą, w frekwencyjne wyścigi chodzi w tej inicjatywie...

Tu trzeba przypomnieć, że z ideą pielgrzymowania pracowników PRM wyszedł dyrektor WPR w Katowicach, Łukasz Pach. Przepytywany na okoliczność przez dziennikarzy „Dziennika Zachodniego” podkreślał, że „wobec różnych trudności, z którymi zmagają się ratownicy, także finansowymi, pielgrzymka jest szansą na przypomnienie o misyjności tego zawodu”.

Z kolei korespondentowi Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI) dyrektor WPR powiedział:

– Misja ratownika medycznego nigdy się nie zmieni, zawsze najważniejszym zadaniem będzie pomoc drugiemu człowiekowi. Nasza praca nigdy nie zwalnia, może teraz jest troszkę bezpieczniejsza niż w czasie pandemii, kiedy musieliśmy w kombinezonach jeździć do pacjentów, ale stale dostajemy wezwania do nagłych wypadków, do pacjentów z zatrzymaniem krążenia, czy akcji serca.

– Pielgrzymka wpisała się w obchody Dnia Ratownictwa Medycznego, który kalendarzowo przypada 13 października. Staramy się organizować ją w zbliżonym do tej daty terminie – dodał Marian Nowak, dyrektor SPZOZ Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie.

Punktualnie o 13:00 kolumna, pielgrzymujących ruszyła na Jasną Górę z Placu Biegańskiego, by – jak to ładnie określił „Dziennik Zachodni” – modlić się za siebie, pielęgniarki, lekarzy i cały personel systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, a także za swych kolegów pracujących w warunkach wojny w Ukrainie. Dodajmy, że 26 naszych ratowników przez miesiąc udzielało pomocy na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce.

Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej za ratowników, pielęgniarki, lekarzy i cały personel systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego przewodniczył metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

– Pozwólcie, że będę rzecznikiem tych, którzy nie mogą tego zrobić i wyrażę wam podziękowanie, od wszystkich chorych za to, co czynicie dla ich dobra, nieraz w dramatycznej sprawie – mówił metropolita do pracowników PRM obecnych na Jasnej Górze i do tych, którzy pozostali w miejscach pracy...

 

W galerii zdjęcia „pielgrzymkowe” autorstwa Patryka Pyrlika.

 

GALERIA (zdjęć: 13)
czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023