DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 13 października 2022
Fot.: RPR w Sosnowcu
Eucharystia w intencji środowiska Państwowego Ratownictwa Medycznego, okolicznościowa akademia z przemówieniami, odznaczeniami i występem ZPiT „Śląsk”, festyn ratowniczy… To wszystko wydarzyło się (13 października) w Dąbrowie Górniczej na okoliczność Dnia Ratownictwa Medycznego. Głównym organizatorem ogólnopolskich obchodów było Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu.
Eucharystii w Sanktuarium NMP Anielskiej przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Okolicznościową homilię wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc:
– Zawsze działacie w zespołach, w stresie i pod presją czasu, bo w ratownictwie medycznym liczy się każda minuta. Działać w zespole znaczy też – współpracować; znaczy rozumieć się bez słów; ufać sobie; znaczy też wspomagać się i wspierać nawzajem zawsze, nawet w działaniu nieskutecznym, czy też skutecznym tylko częściowo (…). Dzisiaj, tą Eucharystią, ofiarą Jezusa i naszą, dziękujemy Bogu za wasze często ponadludzkie wysiłki podtrzymujące poszkodowanych i ratujące ich życie. Dlatego modlitewną wdzięcznością ogarniamy pokolenia ratowników medycznych, niosących pomoc w najtrudniejszych momentach ludzkiego życia…
Hierarcha mówiąc o żywych, nie zapomniał wspomnieć w homilii o ratownikach, „którzy przeszli na drugą stronę życia”.
Jako reprezentant środowiska ratownictwa medycznego wypowiedział się dyrektor RPR w Sosnowcu, dr hab. n med. i n o zdr. Klaudiusz Nadolny:
– Nasza praca jest stresująca i odpowiedzialna. Dlatego też słowa wsparcia, życzliwości i modlitwy są dla nas budujące. Jeszcze raz dziękuję, że mogliśmy się tu wspólnie spotkać. Zawsze czujemy duchowe towarzyszenie księży biskupów i księży, za co jesteśmy bardzo wdzięczni…
Miejscem dla okolicznościowej akademii była sala widowiskowa Pałacu Kultury Zagłębia, 300 metrów od Sanktuarium. Ministra zdrowia nie było, resort reprezentował wiceminister Waldemar Kraska, a wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odczytał zebranym list od premiera Mateusza Morawieckiego.
– Kiedy w 2006 r. zostało utworzone Państwowe Ratownictwo Medyczne, nastąpił jego szybki rozwój. Dziś jest na światowym poziomie (…). Działa 1601 zespołów ratownictwa medycznego, 244 SOR-ów, 17 centrów urazowych, 10 centrów urazowych dla dzieci, 21 stałych baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (…). Wzrosły też wydatki na ratownictwo medyczne. W 2015 r. był to 1,8 mld zł, a budżet na 2023 rok to 3,8 mld zł – wyliczał wiceminister Kraska.
– Dzisiaj jest święto wszystkich pracowników – ratowników, pielęgniarek, pielęgniarzy, kierowców, pracowników obsługi techniczno-administracyjnej. To cała rzesza ludzi, która musi pracować, by ta karetka przyjechała na czas, kiedy ta pomoc jest potrzebna – podkreślił dyrektor Nadolny.
Gdy w Pałacu Kultury Zagłębia mówiono, czym jest ratownictwo medyczne, jakie są jego sukcesy i problemy, to przed gmachem w socrealistycznym stylu dąbrowiacy uczestniczyli w Festynie Ratowniczym wraz ze wszystkim służbami współpracującymi z Państwowym Ratownictwem Medycznym. Można było pobrać lekcje pierwszej pomocy, zobaczyć od środka karetki i sprzęt zespołów ratownictwa medycznego. Można było zobaczyć nawet helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Atrakcji nie brakowało...
28 września 2023
27 września 2023
27 września 2023
25 września 2023
20 września 2023
19 września 2023
18 września 2023