Start Aktualności W Dąbrowie Górniczej na okoliczność Dnia Ratownictwa Medycznego

W Dąbrowie Górniczej na okoliczność Dnia Ratownictwa Medycznego

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 13 października 2022

Fot.: RPR w Sosnowcu

Polskie ratownictwo medyczne jest dziś na światowym poziomie....

Eucharystia w intencji środowiska Państwowego Ratownictwa Medycznego, okolicznościowa akademia z przemówieniami, odznaczeniami i występem ZPiT „Śląsk”, festyn ratowniczy… To wszystko wydarzyło się (13 października) w Dąbrowie Górniczej na okoliczność Dnia Ratownictwa Medycznego. Głównym organizatorem ogólnopolskich obchodów było Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu.

Eucharystii w Sanktuarium NMP Anielskiej przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Okolicznościową homilię wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc:

– Zawsze działacie w zespołach, w stresie i pod presją czasu, bo w ratownictwie medycznym liczy się każda minuta. Działać w zespole znaczy też – współpracować; znaczy rozumieć się bez słów; ufać sobie; znaczy też wspomagać się i wspierać nawzajem zawsze, nawet w działaniu nieskutecznym, czy też skutecznym tylko częściowo (…). Dzisiaj, tą Eucharystią, ofiarą Jezusa i naszą, dziękujemy Bogu za wasze często ponadludzkie wysiłki podtrzymujące poszkodowanych i ratujące ich życie. Dlatego modlitewną wdzięcznością ogarniamy pokolenia ratowników medycznych, niosących pomoc w najtrudniejszych momentach ludzkiego życia…

Hierarcha mówiąc o żywych, nie zapomniał wspomnieć w homilii o ratownikach, „którzy przeszli na drugą stronę życia”.

Jako reprezentant środowiska ratownictwa medycznego wypowiedział się dyrektor RPR w Sosnowcu, dr hab. n med. i n o zdr. Klaudiusz Nadolny:

– Nasza praca jest stresująca i odpowiedzialna. Dlatego też słowa wsparcia, życzliwości i modlitwy są dla nas budujące. Jeszcze raz dziękuję, że mogliśmy się tu wspólnie spotkać. Zawsze czujemy duchowe towarzyszenie księży biskupów i księży, za co jesteśmy bardzo wdzięczni…

Miejscem dla okolicznościowej akademii była sala widowiskowa Pałacu Kultury Zagłębia, 300 metrów od Sanktuarium. Ministra zdrowia nie było, resort reprezentował wiceminister Waldemar Kraska, a wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odczytał zebranym list od premiera Mateusza Morawieckiego.

– Kiedy w 2006 r. zostało utworzone Państwowe Ratownictwo Medyczne, nastąpił jego szybki rozwój. Dziś jest na światowym poziomie (…). Działa 1601 zespołów ratownictwa medycznego, 244 SOR-ów, 17 centrów urazowych, 10 centrów urazowych dla dzieci, 21 stałych baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (…). Wzrosły też wydatki na ratownictwo medyczne. W 2015 r. był to 1,8 mld zł, a budżet na 2023 rok to 3,8 mld zł – wyliczał wiceminister Kraska.

– Dzisiaj jest święto wszystkich pracowników  ratowników, pielęgniarek, pielęgniarzy, kierowców, pracowników obsługi techniczno-administracyjnej. To cała rzesza ludzi, która musi pracować, by ta karetka przyjechała na czas, kiedy ta pomoc jest potrzebna – podkreślił dyrektor Nadolny.

Gdy w Pałacu Kultury Zagłębia mówiono, czym jest ratownictwo medyczne, jakie są jego sukcesy i problemy, to przed gmachem w socrealistycznym stylu dąbrowiacy uczestniczyli w Festynie Ratowniczym wraz ze wszystkim służbami współpracującymi z Państwowym Ratownictwem Medycznym. Można było pobrać lekcje pierwszej pomocy, zobaczyć od środka karetki i sprzęt zespołów ratownictwa medycznego. Można było zobaczyć nawet helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Atrakcji nie brakowało...

 

czytaj też:

Wieści

EKG w praktyce ZRM

5 grudnia 2022

Ostatnie wideo

Podziękowania

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022

Podziękowania od PCK dla ratowników WPR

21 października 2022