Start Aktualności Zdrowie psychiczne (nie tylko) Polaków mocno nadwyrężone

Zdrowie psychiczne (nie tylko) Polaków mocno nadwyrężone

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 10 października 2022

Fot.: pixabay.com

W 2019 r. jedna na osiem osób na świecie żyła z zaburzeniami psychicznymi

Raporty unijne stawiają diagnozę: zaburzenia psychiczne stały się największym wyzwaniem zdrowotnym w Europie w XXI w. Każdego roku ok. 160 mln mieszkańców Unii Europejskiej cierpiało z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (10 października) przypomina o tym od 1992 r. W tym roku pod hasłem: „Uczyń dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem".

Ustanowiła go Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health. Początkowo nie miał określonego charakteru. Za generalne cele przyjęto upowszechnienie polityki zdrowia psychicznego oraz edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Z czasem każdego roku Federacja wybiera do promowania nowy temat. Można było się już rok temu domyśleć że tematem przewodnim w 2022 r. będzie wpływ pandemii na zdrowie psychiczne.

Z przedepidemicznych badań wynikało, że najczęstszymi zaburzeniami zdrowia psychicznego były:
• zaburzenia lękowe (14 proc.),
• bezsenność (7 proc.),
• depresja (6,9 proc.),
• zaburzenia somatyczne (6,3 proc.),
• zaburzenia spowodowane używaniem alkoholu oraz substancji psychoaktywnych (ponad 4 proc.),
• ADHD u dzieci i młodzieży (5 proc.),
• demencja (1-30 proc., w zależności od wieku).

W 2019 r. jedna na osiem osób na świecie żyła z zaburzeniami psychicznymi. Pandemia SARS-CoV-2/COVID-19 spowodowała globalny kryzys zdrowia psychicznego, generując krótko- i długoterminowe stresy u milionów. Szacuje się, że wzrost zarówno zaburzeń lękowych, jak i depresyjnych wyniósł ponad 25 proc. w pierwszym roku pandemii.

„Rosnące nierówności społeczne i gospodarcze, przedłużające się konflikty, przemoc i zagrożenia zdrowia publicznego dotykają całe populacje, zagrażając postępowi w kierunku poprawy dobrostanu. Należy zwiększyć uwagę i zaangażowanie poświęcane zdrowiu psychicznemu oraz wzmocnić opiekę nad zdrowiem psychicznym, tak aby wszystkie potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego zostały zaspokojone poprzez ogólnodostępne, przystępne cenowo i wysokiej jakości usługi i wsparcie specjalistów. Stygmatyzacja i dyskryminacja nadal stanowią przeszkodę do włączenia społecznego i dostępu do właściwej opieki” – czytamy na rządowym portalu gov.pl.

Jak zauważa dr n. o zdr. Tomasz Białas (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie) w ciągu dwóch lat trwania pandemii wielu ludzi doświadczyło i nadal doświadcza różnego rodzaju traumy, której specyfika zainspirowała specjalistów do wyodrębnienia osobnego zjawiska i określenia go mianem „zespołu stresu popandemicznego” (ang. post-pandemic stress disorder – PPSD), będącego odmianą zespołu stresu pourazowego. Pandemia powoduje długotrwały stres, co oznacza, że eksplozja zaburzeń z nim związanych może być przesunięta w czasie i ujawnić się w najbliższej przyszłości. 

Teraz PPSD nie stanowi poważnego problemu i nie jest tak traktowany, bo okoliczności, w jakich się znajdujemy, wracają do normy. Jednak, jak w przypadku każdej innej traumy, jej rozmiary, zdaniem psychoterapeuty Owena O’Kane, twórcy terminu PPSD, dostrzeżemy dopiero wtedy, gdy pandemia się rzeczywiście zakończy. Symptomy tego zjawiska, obniżającego poziom naszej kondycji psychicznej, u każdego mogą wyglądać inaczej – lęk, niska motywacja, negatywne myślenie, uczucie bezsilności i ciągłego zmagania z przeciwnościami, zaburzenia snu, apetytu, odrętwienie, uczucie irytacji i złości, wycofanie społeczne...

W naszym systemie ochrony zdrowia jest aktywnych zawodowo ok. 4,3 tys. psychiatrów, w tym mniej niż 500 specjalistów psychiatrii dziecięcej. Dekadę temu przeprowadzono w Polsce pierwsze, kompleksowe badanie epidemiologiczne zaburzeń psychicznych – EZOP. Stwierdzono w nim, że u 23,4 proc. osób badanej populacji można rozpoznać przynajmniej jedno zaburzenie z 18 definiowanych w klasyfikacjach ICD-10 i DSM-IV. Co w skali kraju daje ponad sześć milionów mieszkańców Polski w wieku produkcyjnym...

 

GALERIA (zdjęć: 20)
czytaj też:

Wieści

EKG w praktyce ZRM

5 grudnia 2022

Ostatnie wideo

Podziękowania

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022

Podziękowania od PCK dla ratowników WPR

21 października 2022