Start Aktualności 20 października pielgrzymką do jasnogórskiego sanktuarium

20 października pielgrzymką do jasnogórskiego sanktuarium

KM

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 5 października 2022

Fot.: Adam Kściuk

To druga Pielgrzymka Państwowego Ratownictwa Medycznego do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. To wydarzenie wpisuje się w obchody Dnia Ratownictwa Medycznego, który kalendarzowo przypada na 13 października.

II Pielgrzymka Państwowego Ratownictwa Medycznego do na Jasną Górę, to wydarzenie, będące elementem obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego, które przypada na 13 października. Patronem szeroko pojętego ratownictwa medycznego jest błogosławiony Gerard Tonque*, założyciel zakonu szpitalników, podzielonego później na zakon św. Łazarza i św. Jana.

Pielgrzymi „przyniosą” na Jasną Górę, to wszystko co ich doświadczyło w tym roku, podziękują Matce Bożej Częstochowskiej za łaski i prosić będą o Bożą Opiekę dla wszystkich ratowników i pracowników Państwowego Ratownictwa Medycznego. Pielgrzymi będą także modlić się za ratowników z Ukrainy, za pokój na Ukrainie i na całym świecie.

– Praca, którą codziennie wykonują ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki systemu, dyspozytorzy medyczni oraz wszystkie osoby zaangażowane w Państwowy System Ratownictwa Medycznego jest wyjątkowa – dbają oni o dar najcenniejszy, ludzkie życie i zdrowie. Udzielają oni pomocy w nagłych stanach zagrożenia, pracując często w trudnych i wymagających warunkach. Ich praca wymaga zawodowego profesjonalizmu, dyspozycyjności oraz umiejętności panowania nad stresem. Dzięki tym cechom niosą nieocenioną pomoc ludziom w dramatycznych dla nich okolicznościach – podkreśla Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. – Ta pielgrzymka jest wyrazem podziękowania Matce Bożej za to, że czuwa nad nimi, daje im siłę i pozwala im dalej kontynuować pełną poświęcenia pracę dla drugiego człowieka.

Po zakończeniu I pielgrzymki bp Marek Szkudło (biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej) powiedział, że była ona ratownikom potrzebna – zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa:

– Myślę, że ratownicy są bardzo świadomi tego, że przychodząc do Maryi niosą ze sobą Chrystusa – który przecież przyszedł ratować człowieka! Maryja jest tą pierwszą, która mając pod sercem Jezusa głosi dobrą nowinę. Głosi to, że mamy Zbawiciela. Po drugie jako pierwsza idzie i służy, podobnie jak ratownik służy innym ludziom. I myślę, że nie bez przyczyny ta pierwsza pielgrzymka została skierowana ku Jasnej Górze, gdzie Matka Boża jest szczególnie silna i istotna. Ona zawsze wskazuje na Jezusa, który uratował nas wszystkich.

Dzień Ratownictwa Medycznego po raz pierwszy celebrowano w 2006 r. w Wyszkowie w województwie mazowieckim. Wówczas zapis o tym święcie znalazł się w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

 

W załączniku więcej informacji o Państwowym Ratownictwie Medycznym, pielgrzymce i jej orgazizatorach. W wideo - migawki z I Pielgrzymki.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023