Start Aktualności Za 18 miesięcy tak będzie wyglądała siedziba RPR w Sosnowcu

Za 18 miesięcy tak będzie wyglądała siedziba RPR w Sosnowcu

UMWŚ, WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 26 września 2022

Fot.: RPR w Sownowcu

Jedna z najnowocześniejszych siedzib Pogotowia w Polsce powstanie właśnie w Sosnowcu

Budowa nowej siedziby Pogotowia będzie kosztowała 25 mln zł,. Wsparcie zapewni Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przekazując na ten cel 20 mln zł. Pozostała kwota (5 mln zł) to środki Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Miasto przekazało pod inwestycję działkę o wartości 1,5 mln zł.

W uroczystości (26 września) podpisania stosownych dokumentów uczestniczyli, m.in. marszałek województwa Jakub Chełstowski, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, posłanka RP Ewa Malik, radne Sejmiku województwa Maria Materla i Jadwiga Baczyńska oraz dyrektor RPR w Sosnowcu  prof. Klaudiusz Nadolny.

– Budowa siedziby pogotowia ratunkowego w Sosnowcu ma kluczowe znaczenie dla całego województwa. Wzmacniamy w ten sposób służby ratownicze w regionie, bo życie i zdrowie mieszkańców to kwestie najistotniejsze, co zresztą niejednokrotnie akcentowaliśmy, przekuwając plany na rzeczywistość. Siedziba RPR w Sosnowcu to inwestycja szczególna – powstaje tak naprawdę od zera. Jeszcze nie tak dawno mówiło się, że duża stacja w Sosnowcu zniknie, tymczasem współpraca województwa z władzami miasta, parlamentarzystami reprezentującymi ziemię zagłębiowską i radnymi Sejmiku sprawiła, że Pogotowie nie tylko tutaj pozostanie, ale będzie dysponowało nowoczesnymi rozwiązaniami w nowym miejscu, co poprawi komfort pracy ratowników i poczucie bezpieczeństwa pacjentów. To ważny dzień dla Sosnowca i równie ważny dla całego województwa. Będzie to jednocześnie jeden z najnowocześniejszych tego typu budynków w Polsce – akcentuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.

– Jedna z najnowocześniejszych siedzib Pogotowia w Polsce powstanie właśnie w Sosnowcu. Dołączamy się do tej inwestycji przekazując działkę o wartości ok. 1,5 mln zł. A pomyśleć, że nie tak dawno mówiło się o likwidacji. Cieszę się, że rozmowy z Urzędem Marszałkowskim i dyrektorem Pogotowia przyniosły efekt. Sosnowieckie Pogotowie już teraz dysponuje najnowocześniejszymi karetkami, ale nowa siedziba to przede wszystkim większe bezpieczeństwo mieszkańców, lepsze warunki pracy i nowoczesne rozwiązania techniczne. Zyskamy na tym wszyscy. Jeszcze raz dziękuję panu marszałkowi i dyrektorowi pogotowia - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Wśród najważniejszych (poza budową nowej siedziby) zadań realizowanych w tym roku przez RPR znalazły się:
• modernizacja miejsc stacjonowania zespołów pogotowia w Szczekocinach, Pilicy i Mierzęcicach,
• prace remontowe w stacji Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Górniczej, Zawierciu i Jaworznie (II etap, I etap wykonany został w lipcu 2021 r.).

Obecnie pogotowie stacjonuje w ścisłym centrum miasta, w budynku dawnego szpitala miejskiego przy ulicy 3 Maja 33.

Przekazany przez miasto teren o powierzchni 0,6 ha znajduje się przy ulicy Janowskiego. To właśnie w tym rejonie znajdują się nowe siedziby sosnowieckiej policji, a także Prokuratury Rejonowej Północ oraz Południe. Powstaną tam także siedziby Straży Granicznej oraz Sądu Rejonowego.

– Jakość świadczonych usług jest niezwykle ważna, jednak nie da się tego celu osiągnąć bez odpowiedniego finansowania. Ze swej strony dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w realizację tego projektu – dodaje posłanka RP Ewa Malik.

– Bez wątpienia to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w mieście. Dodajmy, że będzie to budynek ultranowoczesny, spełniający wszystkie najwyższe standardy i wymogi, do tego ekonomiczny, bo wykorzystujący odnawialne źródła energii. Rejonowe Pogotowie Ratunkowe będzie prowadziło kilka pilotaży z zakresu nowych rozwiązań w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, organizowanych przez Ministerstwo Zdrowia oraz Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego – zapowiada dyrektor RPR w Sosnowcu, Klaudiusz Nadolny.

Pogotowie zatrudnia ok. 400 osób, w tym 250 ratowników medycznych. Dysponuje 23 zespołami ratownictwa medycznego oraz 4 zespołami transportu sanitarnego, które wyczekują na wezwania w 12 miejscach stacjonowania na terenie Zagłębia. W 2020 r. zrealizowali 56 509 wyjazdów systemowych oraz 1310 transportów w ramach POZ. W 2021 r. było już 67 128 wyjazdów systemowych oraz 1453 transportów POZ.

Ważniejsze inwestycje 2021 r. w Rejonowym Pogotowiu Ratunkowym w Sosnowcu to zakup:
• 7 najbardziej nowoczesnych ambulansów typu C wraz z noszami elektrycznymi,
• defibrylatorów, urządzeń do kompresji klatki piersiowej,
• 19 pomp wolumetrycznych oraz
• 5 respiratorów transportowych...

 

czytaj też:

Wieści

EKG w praktyce ZRM

5 grudnia 2022

Ostatnie wideo

Podziękowania

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022

Podziękowania od PCK dla ratowników WPR

21 października 2022