Start Aktualności Koniec legendy cudownie działającej witaminy D?

Koniec legendy cudownie działającej witaminy D?

Serwis Zdrowie, WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 22 sierpnia 2022

Fot.: NET

Witamina D jest jednym z najczęściej przyjmowanych suplementów. Co jakiś czas dowiadujemy się, że przed czymś chroni, po czym inne badania obalają wyniki poprzednich. W USA w ramach programu VITAL, w wyniku wieloletnich badań nad nie/skuteczności witaminy D, wykazano, że suplementowanie się witaminą D nie chroni przed poważnymi chorobami, a tym bardziej nie wydłuża życia.

W ciągu ponad 5 lat obserwacji i badań okazało się, że nie ma istotnej różnicy między placebo a witaminą D, jeśli chodzi o wpływ na zdrowie kości. Interpretacja takich wyników jest jedna: badanie wykazało, że w analizowanej grupie witamina D nie działała. Co gorsza, podobne były rezultaty w pozostałych badaniach VITAL (uczestniczyło w nich 25 tys. osób) odnoszących się do innych niż choroby kości problemów zdrowotnych. Te i inne wyniki badań, które mogą zasmucić wierzących w moc witaminy D, opublikowano w „New England Journal of Medicine – Endocrinology” (NEJM), jednym z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych.

Szacuje się, że co najmniej jedna trzecia dorosłych w Stanach Zjednoczonych w wieku 60 lat lub starszych przyjmuje suplementy witaminy D, nie wliczając osób przyjmujących multiwitaminy lub inne związki zawierające witaminę D. Jasne jest, że jest to znaczący (finansowo) segment tego rynku.

„Rezultaty analiz z badania VITAL opublikowane w czasopismach z systemem niezależnych recenzentów pokazały, że suplementacja witaminy D nie zapobiega nowotworom, chorobie wieńcowej, upadkom, nie poprawia funkcji poznawczych, nie redukuje migotania przedsionków, nie zmienia składu ciała, nie zmniejsza częstotliwości ataków migreny, nie pomaga po udarach, nie zmniejsza postępującego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej ani nie zmniejsza bólu kolan” – podali autorzy badań.

Dlaczego witamina D3 stała się super popularna w suplementacji?

Jej receptory ma niemal każda komórka w naszym ciele, odgrywa bardzo istotną funkcję w organizmie, a zaobserwowano, że u osób, które cierpią na rozmaite choroby, poziom 25-hydroksy witaminy D w surowicy krwi (który uznaje się wskaźnik kontrolujący i monitorujący jej poziom w organizmie) jest niższy niż u osób, które są zdrowe. Być może jest to bardziej skomplikowane niż do tej pory sądziliśmy. Redaktorzy NEJM uważają, że należy odstąpić od powszechnego sprawdzania tego wskaźnika, bo być może chodzi o korelację, a nie związek przyczynowo-skutkowy, albo też niski wskaźnik jest skutkiem choroby. Przypominają przy tym, że VITAL nie jest pierwszym badaniem o wysokiej metodologii, które sugeruje bezskuteczność suplementacji witaminy D.

 „Wyniki dużego badania klinicznego nie potwierdzają zasadności stosowania suplementów witaminy D w celu zmniejszenia złamań u ogólnie zdrowych mężczyzn i kobiet w Stanach Zjednoczonych – stwierdziła prof. Meryl S. LeBoff, autorka artykułu i dyrektorka ośrodka Skeletal Health and Osteoporosis Center. – Wyniki dużego badania klinicznego nie potwierdzają zasadności stosowania suplementów witaminy D w celu zmniejszenia złamań u ogólnie zdrowych mężczyzn i kobiet w Stanach Zjednoczonych”.

Należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na kontrbadania i kontropinie do przedstawionych powyżej

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023