Start Aktualności Zmarł prof. Władysław Nasiłowski, nestor medycyny sądowej

Zmarł prof. Władysław Nasiłowski, nestor medycyny sądowej

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 10 sierpnia 2022

Fot.: SUM

RIP

Był dla niej tym, kim był dla kardiochirurgii i transplantologii prof. Zbigniew Religa. We wtorek (9 sierpnia) Śląski Uniwersytet Medyczny poinformował, że w wieku 97 lat zmarł prof. dr. hab. n. med. Władysław Nasiłowski. Msza żałobna zostanie odprawiona w piątek (12 sierpnia) o 10:00 w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla.

 „Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w wieku 97 lat, zmarł jeden z najwybitniejszych polskich naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Śląski Uniwersytet Medyczny , Profesor Władysław Nasiłowski, nestor polskiej medycyny sądowej. Wspaniały człowiek. Prof. Nasiłowski ( urodzony w 1925 roku) był m.in. doktorem honoris causa SUM (2011 r), laureatem Nagrody Lux ex Silesia, którą przyznaje się osobom promującym swoją postawą wartości moralne i wnoszące trwały wkład w rozwój Górnego Śląska” – napisano w kondolencyjnym komunikacie Alma Mater Zamarłego.

Jacek Filus, b. redaktor naczelny Radia Katowice napisał pod tą smutną notką: „Żołnierz Armii Krajowej, pseudonimy: „Spytek”, „Adalbertus”. Absolwent Liceum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu – matura 1945. Harcerz staszicowskiej „Błękitnej Dwójki”. Człowiek niezwykłej wiedzy, wielkiej charyzmy, niezwykłego taktu i ujmującego sposobu bycia. Wyróżniony statuetką „Oskar'd Staszica” w kategorii „medycyna” podczas Gali 120-lecia Staszica, 18 października 2014 roku…”.

Inny komentujący: „Wspaniały człowiek. Jak był młodszy bardzo lubił piesze wędrówki po górach. O Jego badaniach nad metabolizmem alkoholu etylowego krążyły anegdoty, a wyniki badań poważane były w całym świecie. Wspaniały człowiek, naukowiec, autorytet moralny, erudyta. Cześć Pamięci Profesora”.

Prof. Nasiłowski był specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej, nauczycielem wielu pokoleń lekarzy oraz prawników. Uczestniczył wielu procesach sądowych, jako biegły, które zyskały „historycznych”. Wydawał opinie medyczne dotyczące przyczyn śmierci górników z kopalni „Wujek” oraz ks. Jerzego Popiełuszki. O swojej pracy mawiał, że w wielu przypadkach nie może pochwalić, się jej efektami, bo obowiązuje go zasada milczenia.

Zawsze był wzorem etycznym i naukowym. Profesor był m.in. przewodniczącym Naczelnego Sądu Lekarskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej, przez lata kierował Okręgowym Sądem Lekarskim w Katowicach. Był współtwórcą Kodeksu Etyki Lekarskiej.

W latach 50. w Śląskiej Akademii Medycznej prowadził zajęcia dydaktyczne z patomorfologii i medycyny sądowej, wykładał też etykę lekarską. W latach 80. był dziekanem Wydziału Lekarskiego w Katowicach. W roku 2011, uchwałą Senatu SUM, nadano prof. dr. hab. n. med. Władysławowi Nasiłowskiemu, emerytowanemu pracownikowi naukowemu SUM, tytuł doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Cześć Jego pamięci! Msza żałobna zostanie odprawiona w najbliższy piątek o 10:00 w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023