Start Aktualności Czy ratownik medyczny będzie mógł „więcej”?

Czy ratownik medyczny będzie mógł „więcej”?

Rynek Zdrowia, WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 7 lipca 2022

Fot.: Andrzej Bęben

Ratownik medyczny już 5 lat temu miał stwierdzać zgon, miał...

Coraz mniej lekarzy w zespołach ratownictwa medycznego. Siłą rzeczy coraz mniej jest karetek z literą „S” na burcie, a więcej z „P”. Wiadomo, że ratownik medyczny może mniej od lekarza pracującego w systemie. Czy jednak nie może wykonywać niektórych czynności zastrzeżonych dotąd dla lekarzy?

Co na ten przykład? A choćby stwierdzać, w określonych przypadkach i sytuacjach śmierć pacjenta, a tym samym zyskać prawo do wystawiania kart zgonu? Mówi się o nadaniu takich uprawnień od co najmniej pięciu lat i co roku przez media przechodzą wieści, że już niebawem ratownicy medyczni będą mieli takie prawo… I co? I nic. Bez zmian.

Nadal, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 1961 r., zgon stwierdza, a potem wystawia kartę zgonu, lekarz. Jeśli był to w ciągu ostatnich 30 dni poprzedzających zgon, to czynności te wykonuje tenże lekarz POZ. Chyba, że do umierającego wezwana została „eska”, a pacjent zmarł był przy lekarzu, a nie, że lekarz zastał już martwego.

Karetka z lekarzem
na pokładzie to dzisiaj skromny procent ambulansów w systemie. Ich zadania, z nielicznymi wyjątkami, przejęli ratownicy medyczni. W zakresie swoich uprawnień mają samodzielne wykonywanie 31 medycznych czynności ratunkowych, a lista leków, które mogą podawać obejmuje 47 pozycji. Czy zakres tych uprawnień jest wystarczający, czy też powinni otrzymywać kolejne, zarezerwowane dotąd dla lekarzy? - pyta (retorycznie) Piotr Wróbel w materiale „Gorąca dyskusja o nowych uprawnieniach dla ratowników medycznych. Jeszcze nie czas” („Rynek Zdrowia”).

Ratownicy chcieliby
poszerzenia zakresu uprawnień. Tymczasem są one, na tle innych systemów obowiązujących w Europie, bardzo rozwinięte. Niedawno Ministerstwo Zdrowia wycofało się z dalszego procedowania projektu rozporządzenia, które nadawało ratownikom medycznym kolejne uprawnienia, polegające m.in. na wykonywaniu intubacji dotchawiczej z uprzednim użyciem środków zwiotczających i anestetycznych.

Tu przypomnijmy, że w 2006 r. (gdy powstał system Państwowego Ratownictwa Medycznego) ratownik medyczny miał prawo do samodzielnego wykonywania 28 czynności medycznych i podawania 24 leków (w tym tlenu).

Dlaczego resort
wycofał się z procedowania projektu rozporządzenia, nadającego uprawnienia do wykonywaniu intubacji dotchawiczej z uprzednim użyciem środków zwiotczających i anestetycznych? To najlepiej wiedzą na Miodowej. Dr Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, taką znalazł odpowiedź, dla „Rynku Zdrowia”:

– Zaproponowano leki działające wiele minut. I tu pojawia się ryzyko. Jeśli bowiem po zwiotczeniu pacjenta, pozbawieniu fizjologicznej czynności oddechowej nie uda się zabezpieczyć dróg oddechowych, zapewnić  wentylowania, to skutek może okazać się  dramatyczny i ostateczny…

W systemie PRM pracuje 26 tys. ratowników medycznych.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Białostockie Pogotowie dziękuje za....

4 sierpnia 2022

Za pomoc w organizacji pielgrzymki

28 lipca 2022

Od Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego

28 lipca 2022

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa dziękuje za pomoc...

4 lipca 2022

Proboszcz chorzowskiej parafii dziękuje Arturowi Żurkowi...

4 lipca 2022

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 czerwca 2022

Podziękowanie dla Anny Warchoł

10 czerwca 2022