Start Aktualności Dotacje dla WOPR od wojewody śląskiego

Dotacje dla WOPR od wojewody śląskiego

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 1 czerwca 2022

Fot.: Andrzej Bęben

Zgodnie z przepisami, ratownikiem wodnym jest osoba pełnoletnia, która ukończyła kurs trwający minimum 63 jednostki dydaktyczne...

Beskidzkie i śląskie wodne pogotowia ratunkowe otrzymały od wojewody śląskiego dotacje „na realizację zadania publicznego z zakresu ratownictwa wodnego w 2022 roku w województwie śląskim”.

W tym roku, tuż przed wakacyjnym sezonem, Beskidzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Bielsku-Białej dostalo od wojewody 87 tys. zł. 68 tys. zł trafi do Śląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Beskidzkie WOPR z początkiem maja Żywiec przyznał dotację na realizację zadań publicznych w zbliżających się szybko wakacjach. Ze wsparcia sfinansowane zostaną: wakacyjne zajęcia profilaktyczno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży – „Bezpiecznie na łodzi, w kajaku i na rowerku wodnym” oraz organizacja wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych – „Bezpieczne wakacje nad wodą”.

W kwietniu WOPR z Bielska-Białej otrzymało 200 tys. zl od samorządu wojewódzkiego (Województwa Śląskiego). Z dotacji sfinansowane będzie„Zadanie w zakresie ratownictwa wodnego – Zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym nad wodą realizowane w terminie od 25.03.2022 roku do 17.12.2022 roku”. Chodzi m.in. od dyżury ratownicze w bazach w Żywcu i na Stanicy w Międzybrodziu Bialskim, zakup silnika do łodzi motorowej, echosond, fantomu do nauki RKO i innego sprzętu specjalistycznego. Będzie także naprawy i przeglądy sprzętu ratowniczego wodnego i lądowego, kupno paliwa i szkolenia i kursy ratownicze. Śląski WOPR z początkiem roku otrzymał 200 tys. zł z budżetu marszałkowskiego. Śląskie WOPR ma 16 oddziałów lokalnych i 6 miejskich oraz 6 samodzielnych drużyn ratunkowych.

Zgodnie z przepisami, ratownikiem wodnym jest osoba pełnoletnia, która ukończyła kurs trwający minimum 63 jednostki dydaktyczne, z czego 20 godzin to teoria, a 43 godziny to ćwiczenia praktyczne. Szkolenie zakończone jest egzaminem praktycznym i teoretycznym. Egzaminowany praktycznie, by zaliczyć sprawdzian, musi m.in. przepłynąć:
• sposobem ratowniczym 50 metrów w czasie poniżej 55 sekund;
• 400 metrów (dowolnym stylem) w czasie krótszym niż 8 minut;
• pod wodą 25 metrów i im podjąć dwa przedmioty z dna zbiornika oraz
• przeprowadzić symulowaną akcję ratowniczą z manekinem.

Trzeba mieć także ukończony (co najmniej) kurs pierwszej pomocy, a najlepiej ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 czerwca 2022

Podziękowanie dla Anny Warchoł

10 czerwca 2022

Podziękowania od przedszkolaków

7 czerwca 2022

Podziękowanie od licealistów

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 3

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 2

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 1

7 czerwca 2022